Abiturientit testasivat yo-kirjoitusten nettisovellusta

Ylioppilaskirjoitukset Ressun lukiossa Helsingissä
Kuvituskuva.
Julkaistu 03.02.2013 10:48(Päivitetty 19.06.2013 09:43)

Ensimmäiset lukiolaiset ovat jo ottaneet tuntumaa sähköisiin ylioppilaskirjoituksiin.

Joukko vapaaehtoisia testasi netissä toimivaa sovellusta toissa päivänä Kerttulin lukiossa Turussa ja aiemmin Mynämäen lukiossa. Kyseessä oli englannin preliminäärikoe.

Käytössä oli Turun yliopistossa kehitetty järjestelmä, joka on yksi vaihtoehdoista kirjoitusten sähköistämiseen. Varsinaisiin yo-kokeisiin valmistavat preliminäärit sujuivat suunnitellusti ja ongelmitta, kerrottiin yliopistosta.

Ylioppilastutkintolautakunta pyrkii valitsemaan järjestelmän toimittajan tänä vuonna. Vaihtoehtoja on sekä kotimaasta että ulkomailta. Pääsihteeri Kaisa Vähähyypän mukaan erityisen tärkeää on, että käyttö on helppoa.

Ylioppilaskirjoituksissa on tarkoitus käyttää tietokoneita muutaman vuoden kuluttua. Lautakunnan tavoitteena on, että osa aineista voidaan kirjoittaa sähköisesti vuonna 2016 ja kaikki vuonna 2019.

(MTV3 - STT)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa