Ahtaajat ja Satamaoperaattorit pääsivät neuvottelutulokseen

Satama Vuosaari AOP
AKT ja Satamaoperaattorit ovat päässeet neuvottelutulokseen ahtausalan työehtosopimuksesta. Kuvituskuva on Vuosaaren satamasta Helsingistä.com.pic. / Mauri Ratilainen / All Over Press
Julkaistu 04.03.2025 18:34(Päivitetty 04.03.2025 19:08)

MTV UUTISET – STT

Auto- ja Kuljetusalan Työntekijäliitto AKT ja Satamaoperaattorit ovat päässeet neuvottelutulokseen ahtausalan työehtosopimuksesta, osapuolet kertoivat tiedotteissaan.

Samalla saatiin myös neuvottelutulos ahtausliikkeiden toimihenkilöille.

AKT kertoo hallintonsa käsittelevän neuvottelutulosta torstaina. Satamaoperaattorit ilmoittaa liittojen hallintojen käsittelevän neuvottelutuloksen torstaihin mennessä.

Ahtausalan edellinen sopimuskausi päättyi helmikuun lopussa. Neuvottelut työehtosopimuksesta oli aloitettu 8. tammikuuta.

Ahtausala on merkittävä toimiala Suomen ulkomaankaupan kannalta, sillä esimerkiksi vuonna 2023 Suomen ulkomaankaupasta 96 prosenttia kulki meritse.

Lue myös: 

Jo 11 alaa on umpisolmussa – lakot kaupoissa voivat olla vasta alku Suomen seisahtumiselle

Teollisuusliiton uudet lakot alkavat – JHL ja AKT asettavat saartoja

Tuoreimmat aiheesta

Työmarkkinat