Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
Liiga-sivujen kansikuva
Liiga
Etusivu
Joukkueet
Otteluohjelma
Pistepörssi
Sarjataulukko

Aivotärähdys päätti SM-liigatähti Dave Spinan uran – julkaisi tunteikkaan päivityksen

Dave Spina pelasi TPS:ssä kaksi edellistä kautta.
Dave Spina pelasi TPS:ssä kaksi edellistä kautta.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 02.10.2017 09:59
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

TuoHamalainen

Edelliset kaudet TPS:ää SM-liigassa edustanut taitohyökkääjä Dave Spina, 34, on joutunut lopettamaan uransa aivotärähdyksen seurauksena. Spina kertoo asiasta kuvapalvelu Instagramissa.

− Olen yrittänyt saada itseni sataprosenttiseen kuntoon pystyäkseni pelaamaan tällä kaudella. Monien kuukausien kuntoutumisen, loputtomien lääkärin tapaamisten ja fyysis-psyykkisten terapiahoitojen on kuitenkin diagnosoitu, että viimeisin aivotärähdykseni oli urani loppu, Spina kirjoitti.

Yhdysvaltalainen Spina koki aivotärähdyksen helmikuussa 2017 SM-liigaottelussa KooKoota vastaan. Hän palasi loukkaantumisensa jälkeen TPS:n kokoonpanoon yhteen otteluun maaliskuussa, mutta oli sen jälkeen sivussa loppukauden.

− Vaikka olen surullinen uran päättämisestä tällä tavalla, suhtaudun myönteisesti jatkoon.  Olen onnekas, että minulla on rakastava vaimo ja kaksi kaunista lasta, jotka ymmärtävät minua niinä päivinä, kun haluaisin olla jäällä.

Spinan ammattilaisura kesti kaikkiaan 13 kautta. Hän pelasi sen aikana lukuisissa sarjoissa SM-liiga, AHL, Ruotsin SHL ja Saksan DEL-liiga mukaan lukien. 

− Olen erittäin onnellinen siitä, että sain pelata jääkiekkoa näin pitkään. Minulla oli loputtomasti ihmisiä, joita kiitän siitä, että he auttoivat minua saavuttamaan tämän tason ja näin pitkän uran tässä upeassa urheilulajissa. En olisi koskaan voinut kuvitella, että se muovaisi elämääni nähdyllä tavalla, nykyään kiinteistönvälitysalalla Yhdysvalloissa työskentelevä Spina kertoi.

Katso Spinan julkaisu Instagramissa.

Lisää aiheesta:

Yli 500 NHL-ottelun suomalaishyökkääjä lopettaa uransa: "Oikea päätös hyvinvointini kannalta"Jokerien entinen kapteeni lopettaa uransa – kertoo karusta tilanteestaan: "On tehnyt kipeää joka päivä"Paha aivovamma päätti Pelicans-kapteenin uran – julkaisi nyt tunteikkaan kirjeenEntinen Colorado-hyökkääjä kuoli – vaimo avaa totuuden kuusi vuotta myöhemmin: "Ihmisten on tiedettävä"NHL-kauden väliin jättänyt supertähti palasi jäälle – valotti viimein mystistä sairauttaanSM-liigassakin ihastuttanut tähti löi luistimet naulaan kesken kauden – "Minun on oltava rehellinen"
LiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Liiga
  • Eilen20:03
    Kärpät

    Kärpät kaappasi SM-liigasta tutun ruotsalaisen

  • Eilen17:35
    Sport

    Kaukalosta kadonnut SM-liigapelaaja: Sopimus purettu

  • Eilen10:44
    Ässät

    SM-liigassa tapahtuu nyt kummia: "Tämmöistä ei ole tarvinnut vuoteen sanoa"

  • 13.12.20:33
    Kärpät

    SaiPa iski sekunnissa kiekon verkkoon – ottelulle erikoinen ratkaisu

  • 13.12.20:07
    Kiekko-Espoo

    SM-liigassa tapeltiin – suihkutuomiot helähti