Anna Puun musiikkivideo kuvattiin Jenkeissä: Meistä tuli paikallisia nähtävyyksiä

Anna Puu (1)
Fried Music
Julkaistu 08.05.2015 10:32

MTV VIIHDE

Anna Puun musiikkivideon maisemat ovat kuin Suomen maaseudulta, vaikka se on kuvattu Yhdysvalloissa.

Laulaja Anna Puu julkaisi tänään perjantaina pitkän tauon jälkeen uuden singlen Ota minut tällaisena kuin oon ja siihen musiikkivideon.

Video on kuvattu Alabamassa pienessä Muscle Shoalsin kaupungissa, missä Anna asui bändinsä kanssa keväällä kaksi viikkoa ja äänitti kappaleitaan paikallisella studiolla.

– Asuimme siellä keskellä peltoja Tennessee-joen varrella. On todella hämäävää, miten video saatiin näyttämään aivan suomalaiselta maalaismaisemalta, vaikka se on kuvattu kokonaan Jenkeissä, Anna selittää.

Amerikassa kuvattujen osioiden lisäksi videolla on pätkiä tulevasta Napapiirin sankarit 2 -elokuvasta.

Anna kertoo, että he herättivät bändinsä kanssa pikkuisessa Muscle Shoalsissa paljon huomiota, ja paikalliset asukkaat jaksoivat ihmetellä "suomeksi molottavaa" porukkaa.

– Meistä tuli jonkinlaisia paikallisia nähtävyyksiä, pienessä kaupungissa sana kiirii nopeasti. Aina kun menimme vaikka johonkin uuteen kauppaan, ihmiset tulivat sanomaan, että tehän olette ne suomalaiset. Paljon meiltä kysyttiin, että miksi olimme tulleet sinne.

Katso Anna Puun uusi musiikkivideo.

Tuoreimmat aiheesta

Puu Anna