"Asiat sekavalla mallilla" - oppositio ei vakuuttunut Kyllösen selvityksestä

Liikenneministeri Merja Kyllönen (vas.) menossa liikennevaliokunnan kuultavaksi.
Liikenneministeri Merja Kyllönen.Lehtikuva
Julkaistu 20.11.2012 11:40(Päivitetty 19.06.2013 09:31)

Oppositio ei ole tyytyväinen liikenneministeri Merja Kyllösen (vas) antamaan selvitykseen liikennemäärärahoista.

Kyllönen selvitti tilannetta aamupäivällä eduskuntaryhmien puheenjohtajille.

Keskustan ryhmäpuheenjohtajan Kimmo Tiilikaisen mukaan liikenneministeri kertoi, että liikennehankkeisiin on liian vähän rahaa. Hän muistutti, että ministerin pitää tietää, mikä on mahdollista toteuttaa ja mikä ei.

Eduskunnan liikennevaliokunnan keskustalaisten jäsenten mukaan Kyllönen ei pystynyt vastaamaan heidän kysymyksiinsä siitä, miten nyt edetään. Mirja Vehkaperän, Mikko Alatalon ja Ari Torniaisen mukaan on liian myöhä palata asiaan maaliskuussa eduskunnan kehysriihessä, mitä Kyllönen on heille ehdottanut.

Perussuomalaisten ryhmän varapuheenjohtaja Pentti Kettunen sanoi, että ministeriön ja Liikenneviraston asiat näyttävät olevan "sekavalla mallilla".

(MTV3 - STT)

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa