Sverige Radio kertoo Linköpingissä kaasutankkausasemalla räjähtäneestä autosta.
Onnettomuus tapahtui tiistaiaamuna. Taksikuski Mikael Brinkby oli tankkaamassa työnantajansa Volkswagen-merkkistä biokaasuautoa, kun räjähdys tapahtui.
Auton kuljettaja vietiin sairaalaan, mutta hän selvisi dramaattisista tapahtumista kuin ihmeen kaupalla vain pienin vammoin.
– Kuljettaja oli onneksi räjähdyksen tapahtuessa vähän matkan päässä autosta, kertoo Ulf Waltersson pelastuspalvelusta.
Räjähdys oli varsin voimakas.
– Kuvista voi nähdä, että auton takaikkuna on täysin räjähtänyt ja pieniä korinpalasia löytyi kymmenenkin metrin päässä paikalta, Torbjörn Lindqvist Itä-Götanmaan poliisista kertoo.
Kaasuasemaa ylläpitävä Teknika Verket tekee onnettomuudesta omaa selvitystä.
– Suhtaudumme tapahtuneeseen hyvin vakavasti. Selvitämme tankkausaseman kunnon. Myös Volkswagenilta on tulossa ihmisiä tutkimaan, mitä itse auton kanssa on voinut tapahtua, kertoo viestintäpäällikkö Fia Jerdhaf.
Suomessa onnettomuudesta kertoi ensimmäisenä Kauppalehti.