Maailman tunnetuimpiin elokuvantekijöihin lukeutuva George Lucas hyppäsi museomaailman puolelle.
Elokuvaohjaaja, -tuottaja ja -käsikirjoittaja George Lucasin nimeä kantava visuaalisen tarinankerronnan museo on avattu Los Angelesissa.
Lucasin, 82, ja hänen vaimonsa Mellody Hobsonin perustama, yli miljardi Yhdysvaltain dollaria maksanut ja 17 vuotta työn alla ollut Lucas Museum of Narrative Art on tiettävästi maailman ensimmäinen kokonaan visuaaliselle tarinankerronnalle omistettu museo.
– Tämä on meille suuri juhlan aihe, koska tänne pääseminen on kestänyt niin kauan. Minulle oli myös erittäin, erittäin tärkeää kunnioittaa kuvittajia. Ihmisiä, taiteilijoita, jotka kuvittavat jo valmiiksi kirjoitettuja tarinoita, George Lucas sanoi avajaisissa.
– Suurin osa tarinoista on myyttejä, eivätkä ne ole todellisia, mutta kuvitukset tekevät niistä todellisia.
Lue myös: Sigourney Weaver, 76, ensi kertaa Tähtien sodassa: "Saan parempia rooleja kuin kolmekymppisenä"
Mellody Hobsonin mukaan Lucas-museo on ihmisten tekemä museo ihmisille.
– Kun Georgeilta kysytään, hän sanoo ihmisille, että Lucas-museo on omistettu ihmisten taiteelle.
Uusi maamerkki
Museon avajaisissa kuultiin kauniita sanoja.
– Hän ei ole ainoastaan ihminen, joka todella muutti elämäni parempaan suuntaan, vaan hän on myös yksinkertaisesti loistava tyyppi. Hän on erinomainen ystävä, sanoo Tähtien sota -elokuvista tähdeksi noussut näyttelijä Mark Hamill.
