BMW osasi pelätä Kubican auton vikaa

Robert Kubica, kuva: Clive Mason/Getty Images
Robert Kubica, kuva: Clive Mason/Getty Images
Julkaistu 07.10.2007 13:22(Päivitetty 07.10.2007 13:28)

BMW:n F1-tallissa osattiin pelätä, että autoon saattaa iskeä hydrauliikkavika Kiinan GP:ssä. Nick Heidfeldin auto hyytyi hydrauliikkavian takia kahdesti radan varteen perjantain harjoituksissa, ja sunnuntain kisassa sama vika pakotti Robert Kubican keskeyttämään kärkipaikalta.

Tallipäällikkö Mario Theissen harmitteli, ettei tallilla ollut mahdollisuutta korjata vikaa Kiinassa.

- Toisin kuin Euroopan kisoissa, niin täällä meillä ei ole mahdollisuutta analysoida ongelmia ja tehdä korjaustoimenpiteitä. Siksi tiesimme ennen kisan alkua, että vian mahdollisuus on olemassa. Oli joka tapauksessa rankkaa Robertille keskeyttää kärkipaikalta. Viemme vialliset osat käsimatkatavaroissa Münchenin tehtaalle, jotta pystymme aloittamaan analyysit maanantaiaamuna, Theissen sanoi.

Kubica olisi ilman ongelmaa kamppaillut hyvästä sijoituksesta.

- Ohjaustehostin ja vaihteet eivät toimineet. Siihen asti tilanteeni näytti varsin hyvältä. Ajoin kuivan kelin renkailla 3-4 kierroksen ajan sadekuurosta huolimatta, mikä oli vaikeaa, mutta kannattavaa. Lopulta siitä ei kuitenkaan jäänyt mitään käteen, koska en päässyt maaliin, puolalaiskuljettaja sanoi.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Kiina 2007