Button: Olisin ohittanut Hamiltonin kuivallakin

Julkaistu 31.07.2011 17:48(Päivitetty 31.07.2011 18:45)

Unkarin GP:ssä voittoon ajanut Jenson Button uskoo, että hän olisi pystynyt ohittamaan kilpailua johtaneen tallitoverinsa Lewis Hamiltonin sateen apua ilmankin.

Button nousi lopulta kilpailun kärkipaikalle, kun Hamilton teki hätiköidyn ratkaisun tullessaan vaihtamaan McLaren-autoonsa sadekelin renkaat.

- Tunsin jo ennen ensimmäisiä varikkokäyntejä, että pystyn pitämään hyvin renkaista huolta muihin verrattuna. Muilla alkoi olla vaikeuksia jo puolivälissä, kun taas oma autoni tuntui hyvältä, Button kertoi kilpailun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.

- Uskoin, että kelin kysyessä kuivana olisi vain ajan kysymys, milloin pääsisimme Lewisistä ohi, sillä hänellä oli vaikeuksia stinttien lopussa. Sitten kuitenkin alkoi sataa, eikä kovempi rengas ole tarkoitettu niihin olosuhteisiin. Lewisin kanssa on kuitenkin aina hauska ajaa kilpaa. Ajamme reilusti toisiamme vastaan emmekä tällä kertaa tainneet osua toisiimme, Button arveli.

Katso Unkarin GP:n tulokset F1-tulospalvelustamme!

Kaikki F1-live-lähetykset Katsomo.fi:ssä

Button ajaa juhlakisansa voittoon. Katso Unkarin GP:n viimeinen kierros Katsomo.fi:stä:

Sumo video id

Tuoreimmat aiheesta

Unkari 2011