Cliche

Julkaistu 26.03.2003 14:13

Yksi viime vuosien suosituimmista kotimaisista rockyhtyeistä, Cliché, tuli tiensä päähän keväällä 2001. Cliché teki viimeisen keikkansa Mobile Machine kiertueella, ja yhtye nähtiin viimeisen kerran yhdessä lavalla kiertueen Vaasan-keikalla 14. huhtikuuta.

Vain hieman ennen hajoamistaan bändi vastaanotti kultalevyn "Twilight" -albumistaan. Myös yhtyeen sinkkuja on totuttu näkemään maan virallisen singlelistan ykkössijalla.

Cliché oli Jimi Pääkallon yhtye. Näin voi sanoa, eikä pelkästään siksi, että Jimi oli jo julkkis, vaan myös siksi, että Jimi sävelsi ja sanoitti Twilightin biisit miltei kokonaan ja myös kasasi bändin. Muut Clichén jäsenet olivat Keke: laulu & kitara, Anton: basso ja Dingo: rummut.

Cliché oli jo olemassa, kun Jimi Pääkallo liittyi Tyrävyöhön projektiluontoisesti vuoden 1999 keväällä. Jimi halusi palavasti studioon ja keikoille, mutta Cliché ei ollut vielä valmis siihen.

Jimi Pääkallo teki 15 kuukauden aikana noin 100 keikkaa ja myi kultaa sinkullaan. Helminauha-albumikin myi miltei kultaa. Projekti päättyi hyvissä tunnelmissa elokuussa 2000 Ankkarockissa festarikesän päättyessä.

Keväällä 2000 Clichen fysiikka ja kemia loksahtivat kohdalleen. Yhtye sai hyvän managerin ja pääsi tekemään töitä täysillä. Kesällä pojat painoivat hiki otsalla Suomenlinnassa brittituottaja Nick Trianin kanssa. Siinä ohessa Jimi teki noin 30 keikkaa Tyrävyön kanssa.

Clichén 1.9.2000 ilmestynyt ensisinkku Why Is It So Beautiful? sisälsi nimibiisin lisäksi kaksi kappaletta, jotka eivät tulleet uudelle albumille: punkahtavan That s The Way I Like It sekä akustisen Johnny. Sinkun nimikkokappaleesta tehdyn videon ohjasi Tuukka Temonen, jonka suuri yleisö tuntee Apulannan basistina. Why Is It So Beautiful? nousi ensimmäisellä viikollaan sinkkulistan sijalle 3.

Yhtyeen basisti Anton jätti bändin jo ennen kuin lopettamispäätös tehtiin. - Me ollaan Cliché bändi loppuun saakka. Siksi hajoamisen syynä on musiikilliset erimielisyydet, Jimi Pääkallo totesi bändin kohtalosta.

(Lähde: Pop-opas.com, ym.)

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki