Daniel Ricciardoa rangaistaan – joutuu lähtöruudukon hännille

Daniel Ricciardo naama 5
xpbimages.com
Julkaistu 20.07.2018 13:23

OTTO PALOJÄRVI / MTV SPORT

Saksan F1-kilpailun tuomaristo on langettanut Daniel Ricciardolle 15 lähtöruudun pudotusrangaistuksen sunnuntain kisaan moottoriyksikköön tehtyjen vaihto-operaatioiden takia.

MAINOS

F1-kausi suorana C Morella – Saksan GP viikonloppuna

Perjantai: Harjoitukset klo 11.55 ja 15.55
Lauantai: Harjoitukset klo 12.55, aika-ajo klo 15.55
Sunnuntai: Saksan GP klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 14.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

C Moren sivulle pääset tästä

Ricciardon Red Bull-Renault -auton MGU-K -yksikkö jouduttiin vaihtamaan tällä kaudella kolmannen kerran. Sääntöjen mukaan tästä seuraa kymmenen lähtöruudun pudotusrangaistus. Lisäksi Ricciardo menettää viisi ruutua, kun ohjauselektroniikan yksikkökin vaihdettiin tällä kaudella kolmannen kerran.

Ricciardo joutuu joka tapauksessa lähtöruudukon takariveihin, joten Red Bullin odotetaan tekevän hänen autoonsa lisää vaihdoksia. MGU-H -yksikkö ja turbomoottori kannattaisi vaihtaa nyt, jotta lähtöruuturangaistukset olisi vältettävissä tulevissa kisoissa.

MGU-H:n ja turbon vaihdot tietäisivät Ricciardolle lisärangaistuksia, mutta lähtöpaikan kannalta niillä ei ole merkitystä. F1-kisoissa on mukana vain 20 autoa.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Tuoreimmat aiheesta

F1