Didier Drogba näytti osaamistaan Pohjois-Amerikan MLS-jalkapalloliigassa lauantai-iltana. Norsunluurannikon 37-vuotias legenda iski hattutempun heti ensimmäisessä kokonaisessa ottelussaan Montreal Impactin riveissä.
Montreal voitti Chicago Firen 4-3. Drogba teki ottelun avausmaalin, mutta Chicago väänsi rinnalle ja siirtyi toisen puoliajan alussa 3-2-johtoon. Tunnin pelin jälkeen Drogba ratkaisi ottelun iskemällä kaksi maalia neljässä minuutissa.
Drogba viimeisteli klassisen hattutempun: yksi maali vasemmalla jalalla, yksi oikealla ja yksi päällä.
- Hän on niin sitoutunut ihminen. Hän tuli tänne hyvällä asenteella ja kovalla voitontahdolla, Montrealin valmentaja Mauro Biello sanoi.
Drogba kehui vuolaasti yleisöä, mutta ei ollut tyytyväinen joukkueensa esitykseen.
- Tärkeintä on saada kolme pistettä, mutta jos katsoo itse peliä, niin meillä on paljon muutettavaa.