Keskinäiset eläkevakuutusyhtiöt Eläke-Fennia ja Eläke-Tapiola aikovat sulautua yhteen. Uusi yhtiö aikoo tarjota työeläkevakuutuspalveluja yksityisen sektorin yrityksille ja yrittäjille.
Uuden työeläkeyhtiön kokonaismaksutulo on noin 3 miljardia euroa ja yhteinen eläkevarallisuus noin 17 miljardia euroa. Vakavaraisuus on 23,7 prosenttia ja eläkevakuutettuja on noin 450 000.
Asiakkaita ovat toiminnan käynnistyessä Eläke-Fennian ja Eläke-Tapiolan nykyiset asiakkaat. Tarkoitus on tehdä yhteistyötä LähiTapiola- ja Fennia-ryhmien kanssa.
Sulautumisesta on määrä päättää toukokuun loppuun mennessä.
Lähivakuutus ja Tapiola ilmoittivat sulautuvansa yhteen viime helmikuussa. LähiTapiola aloittaa toimintansa vuodenvaihteessa. Eläke-Tapiola ei ollut mukana tässä yhdistymishankkeessa.
(MTV3 - STT)
Katso Jussi Kärjen juttu (Seitsemän uutiset 18.12.2012)
Sumo video id