McLaren tiedotti keskiviikkona tehneensä Lando Norrisin kanssa uuden, monivuotisen sopimuksen. Neuvottelut jatkosopimuksesta käynnistyivät Norrisin aloitteesta.
LUE MYÖS: Kimi Räikkösen tyrmäävä heitto repeilytti – Jäämies suolasi yhdellä lauseella kaksi entistä F1-kuskia
LUE MYÖS: Valtteri Bottas asetti takarajan Mercedes-uutiselle: "Olen saanut sopimuksia niin myöhään, että se on alkanut olla jo häiriöksi"
Kaudella 2019 F1:ssä debytoinut Norris, 21, on esiintynyt viime vuosina edukseen.
Norris aloitti viime kauden F1-uransa ensimmäisellä palkintokorokesijoituksella, kolmossijalla. Hän kuittasi Itävallassa ajetun kilpailun viimeiseltä kierrokselta nimiinsä nopeimman kierrosajan, jonka siivittämänä hän nousi aikasakon saaneen Lewis Hamiltonin edelle vain kahden kymmenyksen marginaalilla.
Tämän vuoden huhtikuussa Imolassa Norris oli toistamiseen kolmas, ja kun kaudesta 2021 on ajettu neljä ensimmäistä osakilpailua, hän on MM-sarjassa neljännellä sijalla.
Monet ovat alkaneet puhua Norrisista jopa seuraavana brittiläisenä maailmanmestarina, ja tältä pohjalta ei olekaan ihme, että McLaren halusi kiinnittää kuljettajansa mahdollisimman aikaisin.
Norrisin mukaan neuvottelut jatkosopimuksesta alkoivat, kun hän oli "jonkin aikaa sitten" illallisella tallin toimitusjohtajan Zak Brownin kanssa.
– Juttelimme jotain tulevaisuudesta, ja kysyin ohimennen, haluavatko he alkaa keskustella siitä nyt vai vasta myöhemmin. En tiennyt, koska tai miten se pitäisi tuoda ilmi. Olin kuin poika, joka juttelee ensimmäisen kerran tytölle. Se oli vähän kiusallista, kun en tiennyt, miten aloittaisin keskustelun, Norris sanoi crash.net-sivuston mukaan.
– Luulen, että hän oli jo silloin alkanut keskustella asiasta tallipäällikkö Andreas Seidlin kanssa, ja minä itse halusin saada sen hoidetuksi mahdollisimman nopeasti. Aloitimme neuvottelut, ja ne soljuivat eteenpäin. Aiheen nostaminen esiin oli minulle outoa, koska en aiemmin ole ollut sellaisessa tilanteessa.
Norris sanoo, ettei ehtinyt vielä saada tarjouksia muilta talleilta.
– Luulenpa, että yllätimme monet tiedottamalla jatkosopimuksesta näin aikaisin. Minun ei tarvinnut neuvotella kenenkään muun kanssa. En etsinyt mitään muuta.