Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Kuva: Matti Hietala
Kuva: Matti HietalaMatti Hietala
Julkaistu 13.02.2019 14:58

MTV UUTISET - Mirja Kolttola

Loppuviikosta nautitaan harvinaisista lämpötiloista, jotka jatkuvat vielä ensi viikonkin. Eteläisen Suomen hiihtolomaviikkoa vietetäänkin kevättalven säässä, kun normaalisti tähän aikaan on sulaa tai pakkasta.

Kuluva viikko jatkuu etelässä suojan puolella. Jo huomenna torstaina on odotettavissa vähintään viittä plusastetta, mutta erityisesti lämpöasteita saadaan perjantaina. Lämmön tuo torstaina mukanaan Föhn-tuuli, joka tuo mukanaan myös lumisateita. 

– Tämänpäiväisen heikon lumisateen jälkeen sää käy vielä pakkasella, mutta torstaina Lapissa saadaan kunnon lumipyry ja 10-20 senttiä lunta. Lumisateet jäävät Kokkola-Kuopio-linjan pohjoispuolelle, sanoo MTV Uutisten meteorologi Pekka Pouta.

Ilma ehtii torstain jälkeen myös hieman viiletä, ennen kuin Föhn-tuuli puhaltaa uudelleen lauantaina. 

Föhn-tuuliset päivät

Tämänhetkinen tilanne on palauttanut lumitilanteen koko Suomessa normaaliksi runsaan lumisuuden jälkeen.

– Tuleva lämmin ilma on kuiva, joten lumi ei sula niin radikaalisti.

Lämpötila käy öisin pakkasella, mutta lumen pinta pysyy kylmänä.

– Tämänhetkinen sää on juuri tavallisuudessaan harvinainen. Nyt on keskiarvo, mikä on harvinaista. Se ei nimenomaan ole tyypillinen tilanne, Pekka Pouta sanoo.

– Sää on sellainen kuin sen yleensä lasketaan tähän aikaan keskimääräisesti olevan, mikä on hyvin poikkeavaa. Yleensä tähän aikaan vuodesta on menossa sulamis- tai pakkaskausi.

Föhn-tuuli puhaltaa talvilomaviikolle keväistä säätä! Pekka Pouta: "Sää on tavallisuudessaan harvinainen – normaalisti tähän aikaan on sulaa tai pakkasta"

Lisää aiheesta:

Kuukausiennuste: Toisen talvilomaviikon hittilajiksi nousee vesihiihto, lämpöä yli +5 – maaliskuussa jäätävä paluu kylmyyteenRuotsissa jo kevään lukemia, +17 astetta! Pekka Pouta kertoo, miltä lähiviikot näyttävät SuomessaTalvi tuli nyt eteläänkin, ja tällä kertaa jäädäkseen – "Ei tietoakaan, koska tämä lumi sulaa"Säässä täyskäännös: Lämpötilat kohoavat jopa yli 10 astetta – Pekka Pouta: "Tuliko kevät talven keskelle -osastoa"Talvi kiristää hyistä otettaan: Ennuste ulottuu jo hiihtolomiin saakka – kaikki viikot tavanomaisia kylmempiä! "Aika harvoin näkee tuollaista"Mahtavia uutisia hiihtolomailijoille! Talvi ja pakkanen palaavat sittenkin, aurinko tulee näkyviin
SääTalviTuuliKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • Eilen13:22
    Joulu

    Kuiva käänne sinetöi etelän mustan joulun – vain Lappi pysyy pakkasella

  • 14.12.14:27
    Talvi

    Nyt tulee lunta eteläänkin! Liisa Rintaniemeltä varoitus

  • 13.12.18:07
    Liikenne

    Tarkkuutta liikenteessä: Tiet voivat olla huomenna petollisia

  • 13.12.12:30
    Joulu

    Meteorologi joulun säästä: "Tykkään tästä vaihtoehdosta"

  • 13.12.10:04
    Talvi

    Pakkasennätys rikki!