Kolme ihmistä on toimitettu sairaalaan hinausauton törmättyä henkilöautoon Oulussa.
Sunnuntaina noin kello 11.30 aikaan Kainuuntiellä tapahtui hinausauton ja henkilöauton välinen liikenneonnettomuus.
Hinausauto oli matkalla Kainuuntietä kohti Oulun keskustaa, kun se törmäsi liittymästä vasemmalle Muhoksen suuntaan kääntyneen henkilöauton vasempaan kylkeen, kuljettajan oveen.
Poliisi epäilee, että hinausauton kuljettaja ajoi risteyksessä päin punaisia ja aiheutti siksi onnettomuuden. Onnettomuuspaikalla nopeusrajoitus on 60 km/h.
Henkilöauto vaurioitui pahoin törmäyksen voimasta ja pelastajat joutuivat irrottamaan auton katon saadakseen sen kuljettajan turvallisesti ulos. Kuljettaja ja autossa olleet kaksi matkustajaa toimitettiin sairaalaan jatkotutkimuksiin.
Osallisten vammoista ei ole vielä tarkempaa tietoa.
Alkoholilla ei osuutta asiaan
Työtehtävissä ollut hinausauton kuljettaja selvisi rysähdyksestä vammoitta, mutta hinausauton keula vaurioitui törmäyksessä.
Kumpikaan kuljettaja ei ollut alkoholin tai muiden päihdyttävien aineiden vaikutuksen alainen.
Hinausauton kuljettajan epäillään syyllistyneen törkeään liikenneturvallisuuden vaarantamiseen sekä törkeään vammantuottamukseen.