Hjallis Harkimo edesmenneestä laulajaystävästään: Rikiä on ikävä

Hjallis Harkimo heinäkuu 2016 & Riki Sorsa maaliskuu 2016
Hjallis Harkimo kuvattuna heinäkuussa 2016, Riki Sorsa maaliskuussa 2016.Lehtikuva, MTV
Julkaistu 12.07.2016 18:41
Toimittajan kuva

Visa Högmander

visa.hogmander@mtv.fi

@visahogmander

Hjallis Harkimo ja Riki Sorsa viettivät usein juhannusta yhdessä.

Kansanedustaja ja liikemies Hjallis Harkimo ja keväällä edesmennyt laulaja Riki Sorsa olivat ystäviä nuoruudesta asti.

– Rikistä on jäänyt paljon lämpimiä muistoja. Vietimme monta kertaa juhannusta yhdessä, kun hän asui naapurissa, Harkimo sanoo MTV Viihteen haastattelussa SuomiAreenassa.

– Olimme niin monessa yhdessä mukana, että Rikistä jäi hienoja muistoja. Häntä on ikävä.

Harkimo ehti nähdä ystäväänsä reilu viikko ennen tämän kuolemaa.

– Hän oli todella sydämellinen ja rehti kaveri. Näin hänet puolitoista viikkoa sitten viimeksi. Olen myös hänen poikansa kummisetä, liikuttunut Harkimo sai sanottua puhelimitse MTV:n haastattelussa Sorsan kuolinuutisen tultua julki.

Hjallis Harkimo Porissa 12.7.2016 1Hjallis Harkimo kuvattuna Porin kaupungintalolla 11. heinäkuuta 2016.MTV

Hjalliksen vuosi 2016 on sujunut kokonaisuudessaan hyvin.

– Ihan hyvin on mennyt minun mielestäni. Olen päässyt politiikkaan sisään ja olen aika innoissani siitä, Harkimo kertoo.

– Varmaan jossain vaiheessa jatketaan talk show'ta Maikkarilla, mutta tänä syksynä en sitä halua tehdä. Pienen tauon haluan pitää siitä, katsotaan taas ensi keväänä.

Hjallis Harkimo Porissa 12.7.2016 2Hjallis Harkimo ja hymiö kuvattuna Porissa 11. heinäkuuta 2016.MTV

Tuoreimmat aiheesta

Hjallis Harkimo