Golfin ykköskiertueen PGA:n uudistus kauden päättäviin finaalikisoihin on otettu vastaan erittäin myönteisesti.
PGA:n toimitusjohtaja Brian Rolapp tiedotti tiistaina vuonna 2028 voimaan astuvista muutoksista. Tämän ja ensi kauden jälkeen PGA-kiertueen mestaruus ratkaistaan lyöntipelin sijaan reikäpeliformaatilla.
Tällä hetkellä PGA:n finaaliturnausmalli on kolmiportainen. Ensimmäiseen kisaan pääsee mukaan kauden 70 parasta pelaajaa, seuraavaan pelaajamäärä pudotetaan 50:een ja kauden päättävään Tour Championship -kisaan kelpuutetaan enää 30 parasta. Tällä viikolla Atlantassa pelattava Tour Championship käydään muiden finaalikisojen tavoin lyöntipelinä.
Kaudesta 2028 eteenpäin systeemi on seuraavanlainen. Ensin kauden 90 parasta golfaria ratkaisee lyöntipeliturnauksessa paikat 32 pelaajan reikäpeliturnaukseen. Siellä pelaajat jaetaan kahdeksaan neljän pelaajan lohkoon, joissa jokainen kohtaa toisensa. Lohkojen kaksi parasta etenee finaaliturnaukseen, jossa neljän reikäpelikierroksen jälkeen on jäljellä koko kauden mestari.
Uudistus on otettu vastaan innostuneesti. Esimerkiksi tähtipelaaja Rory McIlroy ja muutoksessa auttanut lajilegenda Tiger Woods ovat kehuneet sitä.
– Kauden päätöksen tulisi olla siihen vievän matkan arvoinen. Tämä ilmoitus on pelaajiemme kovan työn ja intohimon tulosta, Woods kirjoitti X:ssä.
– Olen innoissani, että saan olla tuomassa uutta reikäpelin aikakautta PGA-kiertueelle.
PGA-kiertueen kalenterista on puuttunut reikäpelikilpailu sen jälkeen, kun reikäpelin MM-kisat pelattiin viimeisen kerran vuonna 2023.

