Israel ja Hamas sopivat palestiinalaisvankien vapauttamisesta

LK2602 Hamas panttivangit
Kolme vapautettua israelilaista panttivankia lavalla Hamasin sotilaiden kanssa.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 26.02.2025 05:57

MTV UUTISET – STT

Hamas on syyttänyt Israelia aselevon vaarantamisesta.

Israel ja äärijärjestö Hamas ovat päässeet sopuun noin 600 palestiinalaisvangin vapauttamisesta. Egyptin valtiollinen media kertoi asiasta myöhään tiistaina.

Israelin oli määrä vapauttaa vangit viime lauantaina. Vangit vapautetaan vastineeksi siitä, että Hamas luovutti neljän israelilaisen panttivangin ruumiit.

Hamas vahvisti, että tiistaina sovittu järjestely on osa osapuolten sopiman aselevon ensimmäistä vaihetta.

Hamas on syyttänyt Israelia aselevon vaarantamisesta, kun se ei vapauttanut vankeja sovitusti.

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu sanoi sunnuntaina, että Israel lykkää vankien vapauttamista, kunnes Hamas lopettaa nöyryyttävät seremoniat, joita se järjestää vapauttaessaan israelilaisia panttivankeja.

Aselevon solmimisen jälkeen Hamas on vapauttanut 25 israelilaista panttivankia erillisissä seremonioissa.

Lauantaina Hamas julkaisi videon, jossa kaksi edelleen vangittuna olevaa panttivankia seurasi Gazassa seremoniaa, jossa kuusi muuta panttivankia vapautettiin. Videolla miehet istuivat autossa katsomassa seremoniaa ja anoivat Netanjahua turvaamaan heidän vapautumisensa.

Punainen Risti on pyytänyt, että vapauttamiset tapahtuisivat panttivankien yksityisyyttä ja ihmisarvoa kunnioittavalla tavalla. Punainen Risti vastaa vapautettujen kuljettamisesta Gazasta Israeliin.

Israel on vapauttanut yli 1 100 palestiinalaisvankia osana aseleposopimusta.

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota