Järvenpääläisnainen koki erikoisen yllätyksen reissusta palattuaan: Mustarastas oli muninut kauniin kesäkukan amppeliin – "Siellä ne pienet vauvat ovat suu auki"

0:53imgKatso videolta, miten pienet linnunpoikaset odottavat kukka-amppelissa suu ammollaan ruokaa.
Julkaistu 21.06.2019 11:26
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Järvenpäässä asuva Natalia Kuivasto koki erikoisen yllätyksen toukokuun lopussa palattuaan kotiinsa muutaman päivän reissulta.

Kuivasto osti omakotitalonsa terassille ulko-oven viereen kauniin kesäkukan toukokuun lopulla. Perjantaina 24. toukokuuta Kuivasto lähti reissuun ja ennen lähtöä kukka oli hyvässä kunnossa.

Lähtiessään Kuivasto vannotti miestään kastelemaan kukkaa viikonlopun aikana.

Järvenpää yllätys 2Kesäkukka oli kunnossa, kun Kuivasto lähti reissuun toukokuun lopulla.

kukka

Kukat sojottivat alaspäin

Maanantaina 27. toukokuuta Kuivasto palasi kotiinsa ja näki jo kaukaa, että kukka oli kuollut.

– Kaikki kukat sojottivat alaspäin, kun tulin kotiin ja ehdin jo torua miestä, että eikö hän olekaan kastellut kukkaa, Kuivasto nauraa.

Kuivasto meni tarkastelemaan kukkaa lähempää.

– Silloin huomasin, että ei kukka ollutkaan kuollut, vaan siellä olikin linnunpesä.

Järvenpää yllätys 3Kukka-amppeliin kertyi yhteensä viisi mustarastaan munaa.

mustarastasMustarastas teki pesänsä Natalia Kuivaston kukka-amppeliin.

Joka päivä uusi muna

Mustarastas oli käynyt tekemässä pesän kukka-amppeliin Kuivaston reissun aikana. Maanantain jälkeen pesään tuli joka päivä yksi uusi muna ja lopulta munia oli yhteensä viisi.

Nyt munat ovat jo kuoriutuneet ja kukka-amppeli on täynnä pieni linnunpoikasia.

– Olen kuvannut lintuja joka päivä. Siellä ne pienet vauvat ovat suu auki.

– Ne eivät ole välittäneet lainkaan meistä, vaikka pesä on ihan ulko-ovemme vieressä. Varmaan ensi viikolla linnut lentävät pois, Kuivasto arvelee.

Järvenpää yllätys 1Kaikki munat ovat nyt kuoriutuneet ja pesä on täynnä pieniä linnunpoikasia.

linnunpesäMunat kuoriutuivat yksi kerrallaan.

Kuivasto ei ole uskaltanut kastella kukkaa lainkaan toukokuun lopun jälkeen.

– Kukka on vaihtanut väriään, mutta näyttää siltä, että ei se ole vielä kuollut. Ehkä se vielä virkistyy, kun pääsen kastelemaan sitä.

Tuoreimmat aiheesta

Kesä