Jasmi Joensuun tilasta uutta tietoa

148159908
Jasmi Joensuusta on ilahduttavaa kerrottavaa.Lehtikuva
Julkaistu 05.03.2025 18:52(Päivitetty 05.03.2025 20:31)
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen, Trondheim

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Jasmi Joensuu antoi rohkaisevan päivityksen tilastaan, ja myös Hiihtoliitto jakoi suomalaishiihtäjästä myönteisen viestin.

Kaikkensa keskiviikkona perinteisen hiihtotavan parisprintin MM-finaalissa Trondheimissa antaneella Joensuulla pimentyi maaliintulon jälkeen silmissä. Hiihtäjä oli ollut Suomen naisten maajoukkueen vastuuvalmentaja Ville Maunukselan mukaan jonkin aikaa ilman että pystyi kommunikoimaan, "eikä oikein reagoinut mihinkään". Maunukselakin oli säikähtänyt tilannetta.

Lue myös: Jasmi Joensuun päihittänyt sveitsiläinen reagoi uutiseen suomalaisen tilasta

Joensuu ei saapunut ymmärrettävästi median haastateltavaksi, mutta on nyt päivittänyt tuntojaan ja tilaansa Instagramissa.

Kiitos Norjan latupartio! Jossittelu sikseen. Kaikkemme annettiin tänään, mutta hyydyin lopussa niin kuin niin monta kertaa ennenkin. Onneksi Lauri Vuorinen ja Ristomatti Hakola pitivät Suomen liput korkealla, Joensuu kirjoitti tuoreessa julkaisussaan.

Kaikesta huolimatta, terveys on tärkeintä ja mitään sen isompaa ei onneksi löytynyt.

Hiihtoliitto tarjosi myöhemmin keskiviikkoiltana oman päivityksensä Joensuusta.

– Jasmi Joensuu menetti parisprintissä maaliintulon jälkeen lyhytaikaisesti tajuntansa. Kisapaikalla ollut lääkintähenkilökunta tarkasti Joensuun voinnin, ja hän oli kisan jälkeen lääkintähenkilökunnan tarkkailussa. Joensuun vointi on tällä hetkellä hyvä, ja hän on palannut muun joukkueen kanssa hotellille, Hiihtoliitto viestitti.

Kerttu Niskanen ja Joensuu sijoittuivat neljänneksi, kun Nadine Fähndrich nosti Sveitsin päätösosuudella Joensuun edelle. Hakola ja Vuorinen sivakoivat Suomen miehet hopealle.

Joensuun on arvioitu kuuluvan terveenä perjantaina Suomen naisten viestijoukkueeseen, mutta kuten hän kirjoitti, terveys on tärkeintä. 

2:39imgKerttu Niskanen löysi syyllisen MM-karsintafarssiin.

Tuoreimmat aiheesta

MM-hiihdot