Tv-juontaja Jeremy Clarksonin ajatus Japanin Suzukan radan heivaamisesta pois F1-kalenterista ei saa lämmintä vastaanottoa ex-kuski Martin Brundlelta.
Top Gear -ohjelmasta tuttu Clarkson kyllästyi viikonloppuna Japanin GP:n seuraamiseen, sillä ohitukset Suzukan radalla jäivät erittäin vähiin. Max Verstappen ajoi paalupaikalta voittoon, kun kumpikaan McLareneista ei onnistunut ohittamaan häntä.
Lue myös: Nähdäänkö F1:ssä jo toiset potkut? Karmean virheen tehnyt kuski huhumyllyn keskellä – "Hän ei välttämättä aja seuraavassa"
Kärkikymmenikössä ainoa muutos oli Ferrarinin Lewis Hamiltonin nousu ohi Racing Bullsin Isack Hadjarista.
– Tuo F1-kisa tänä aamuna antoi minulle aavistuksen siitä, miltä tuntuisi katsoisi krikettiä, Clarkson naljaili X-palvelussa.
– Minulla olisi idea F1-kisojen tekemisestä tasaisen jännittäviksi. Älkää käyttäkö ratoja, joissa ohittaminen on vaikeaa, hän jatkoi.
Kommentti sai heti paljon reaktioita aikaiseksi eikä pelkästään kriketin mollaamisesta, vaan koska 35 F1-kisaa isännöinyt Suzukan rata kuuluu lajin historian ikonisimpiin.
Kisassa tapahtuneet 15 ohitusta eivät kuitenkaan kerro koko totuutta Suzukan radasta. Täksi vuodeksi uusittu asfaltti oli tehnyt erojen muodostumisen erittäin vaikeaksi. Vuosi sitten Japanin GP:ssä nähtiin 48 ohitusta.
– Uusi asfaltti on mukavan tahmea ja nopea, mutta matala rengaskuluma tekee kisaamisesta aika staattista, Haas-kuski Nico Hülkenberg kommentoi kisan jälkeen RaceFans-sivuston mukaan.
Sky Sportsin F1-asiantuntija Martin Brundle ei pitänyt ratoja itsessään ongelmana. Ex-kuskin mukaan autot ovat kasvaneet useimmille radoille liian suuriksi.
– Muuttakaa autoja, älkää ratoja, Brundle vastasi Clarksonille.
– Jezza, se on vähän kuin elonkorjuuta. Joskus sinun täytyy vain olla kärsivällinen, hän heitti Clarksonin uudesta aluevaltauksesta maanviljelijänä.
– Meillä on ollut tämän kauden neljässä kisassa neljä eri voittajaa. Jotkut futisottelut päättyvät 0–0. Jotkut ovat loppuhetkien 5–4-trillereitä. Se on urheilua, Brundle jatkoi.