Junaliikenne keskeytyi aamulla muutamaksi tunniksi Keski-Suomessa Jämsän ja Jyväskylän välillä radalle pudonneen henkilöauton vuoksi.
Onnettomuus tapahtui aamuviiden aikaan Jämsässä Juokslahdentiellä Saarijärvi-nimisen järven pohjoispuolella.
Keski-Suomen pelastuslaitokselta kerrottiin STT:lle, että henkilöauto suistui onnettomuudessa tieltä ulos kalliolle ja putosi edelleen junaradalle katolleen.
Liikenteenohjausyhtiö Fintrafficin häiriötiedotteessa täsmennettiin, että suistuminen tieltä tapahtui radan ylittävältä sillalta.
Päivystävä palomestari Kimmo Voutilainen kertoi, että pudotusta oli neljästä viiteen metriä.
Autossa yksin ollut kuljettaja ei kuitenkaan loukkaantunut. Voutilaisella ei ollut tiedossa, miksi auto suistui tieltä.
Radalla ei ollut onnettomuushetkellä junaliikennettä.
Auto saatiin raivattua pois radalta aamupäivän aikana, ja junaliikenne palautui sen jälkeen normaaliksi.
Onnettomuudesta uutisoi ensimmäisenä sanomalehti Keskisuomalainen.
Juttu päivitetty 23.3.2025 kello 11.13: Junaliikenne kulkee jälleen. Juttua päivitetty myös kello 10.06 ja 15.43.