Karjala-turnauksen miehitys selvillä

Leijonat juhlivat Selänteen maalia Naganossa 1998 (Photo: Al Bello /Allsport)
Leijonat juhlivat Selänteen maalia Naganossa 1998 (Photo: Al Bello /Allsport)Copyright Allsport 2002
Julkaistu 22.04.2002 18:25

Ensi viikon perjantaina alkavat jääkiekon MM-kisat varjostavat Helsingissä viikonloppuna pelattavaa maajoukkueiden EM-sarjan päätösturnausta. MM-kisakuumeen kohotessa harva huomaa, että perinteinen Karjala-turnaus on tasokkaampi kuin vuosiin.

Ainakin Suomen maajoukkueen pitkää kautta sävyttäneet kokeilut ovat ohi. Leijonaryhmään liittyy heti kättelyssä kaksi NHL-vahvistusta, kun Edmontonin maalivahti Jussi Markkanen ja Nashvillen puolustaja Jere Karalahti kantavat pelikassinsa Helsinki Areenan pukuhuoneeseen.

Ennen maajoukkueiden EM-sarjan päätösturnausta on huhuttu, että NHL-tähti Jaromir Jagr pelaisi Helsingissä Tshekin väreissä, mutta toive on turha. Washington Capitalsin hyökkääjä on Tshekin käytettävissä, mutta ei Suomessa.

Tshekillä on tällä hetkellä luistimilla kaksi maajoukkuetta, joista nimekkäämpi kohtaa lauantaina N rnbergissä Saksan. Tshekin joukkueen hyökkäyksessä pelaa Jagrin lisäksi mm. David Moravec, joka vuoden takaisissa MM-kisoissa hautasi Suomen kultahaaveet loppuottelun jatkoaikamaalillaan.

Karjala-turnauksessa pelaavasta Tshekin ryhmästä viime kevään maailmanmestareita ovat maalivahti Dusan Salficky ja puolustaja Martin Richter.

Huippukireä EM-sarja

Suomi pelasi tiistaina Tukholmassa viidennen MM-kisoihin valmistavan maaottelunsa. Ruotsi oli parempi 3-2. Karjala-turnauksessa pelissä on henkilökohtaisten MM-kisapaikkojen lisäksi joukkueen kunnia. Suomi hakee EM-sarjan voittoa tasapisteistä (14) Tshekin kanssa. Juuri kireämmäksi ei kamppailu voi mennä, sillä Ruotsi ja Venäjä ovat molemmat 13 pisteessä.

-Pelin henki on se, että Karjala-turnauksen voittaja on ykkönen myös koko EM-sarjassa, Suomen päävalmentaja Hannu Aravirta totesi.

NHL:stä Karjala-ryhmään kiilanneiden Markkasen ja Karalahden lisäksi huomiota kiinnittää SM-loppuottelijoiden Jokerien ja Tapparan osuus pelipaikoista. Molemmat saivat EM-turnausjoukkueeseen neljä pelaajaa.

Jokerien 18-vuotiaalla maalivahdilla Kari Lehtosella on näytön paikka. Nuorukaisella on mahdollisuus lähteä MM-Ruotsiin hakemaan kokemusta vaihtoaition luukkumiehenä. Edmontonin Jussi Markkanen on joka tapauksessa toinen pelaavista maalivahdeista. -Lehtosen kevät on ollut huikea, mutta mielestäni hän oli koko kauttakin ajatellen Jokerien ykkösvahti ohi Jamie Ramin, päävalmentaja Aravirta sanoi.

Leijonien kiikarissa neljäs kokonaisvoitto

Suomen MM-kisamiehistössä on keskiviikon jälkeen kahdeksan varmaa NHL-nimeä.

Euroopassa pelaaville MM-kokelaille on Leijonissa takuuvarmasti paikkoja jaossa. Vuosi sitten MM-Saksassa Suomea edusti 13 NHL-kiekkoilijaa, kaksi vuotta sitten Pietarissa yhdeksän NHL-ammattilaista.

Suomi metsästää Karjala-turnauksessa neljättä EM-sarjan voittoaan. Aiemmat ovat peräisin kausilta 1996-1997, 1999-2000 ja 2000-2001.

Karjala-turnauksen Leijonamiehistö:

Maalivahdit:
Antero Niittymäki,TPS
Fredrik Norrena, TPS
Kari Lehtonen, Jokerit
Jussi Markkanen, Edmonton Oilers

Puolustajat:
Petteri Nummelin, Lugano
Mikko Luoma, Tappara
Janne Grönvall, Tappara
Erik Kakko, Färjestad
Veli-Pekka Laitinen, Pelicans
Tom Koivisto, Jokerit
Kari Haakana, Jokerit
Marko Tuulola, HPK
Jere Karalahti, Nashville Predators

Hyökkääjät:
Janne Ojanen, Tappara
Jani Hassinen, Tappara
Raimo Helminen, Ilves
Tommi Turunen, Pelicans
Antti Miettinen, HPK
Timo Pärssinen, Mighty Ducks Of Anaheim
Lasse Pirjetä, Kärpät
Juha Lind, Södertälje
Ville Vahalahti, TPS
Kimmo Rintanen, Kloten
Eero Somervuori, HPK
Vesa Viitakoski, Ilves
Antti Aalto, Jokerit

Päävalmentaja: Hannu Aravirta.
Valmentajat: Esko Nokelainen, Jari Kaarela.
Joukkueenjohtaja Heikki Riihiranta.
(x)-merkityt uusia joukkueessa. (+)-merkityt varmoja
Ruotsin MM-turnaukseen 26.4.-11.5.

Karjala-turnauksen otteluohjelma:

18.4. Suomi-Venäjä, Ruotsi-Tshekki (pelipaikka Tukholma).
20.4. Tshekki-Suomi, Venäjä-Ruotsi.
21.4. Tshekki-Venäjä, Suomi-Ruotsi.

Maajoukkueiden EM-sarjan tilanne 3/4 turnauksen jälkeen:
Tshekki 14 pistettä (maaliero 28-22)
Suomi 14 (24-28)
Ruotsi 13 (24-24)
Venäjä 13 (22-24)

(MTV3-STT)