F1-kauden avaus oli täynnä dramatiikkaa, kun peräti kuusi autoa keskeytti ulosajojen myötä. Sen lisäksi useampi auto pyörähteli märällä Melbournen radalla.
Tulokaskuljettaja Isack Hadjar oli yksi kovaonnisimmista, sillä hän ajoi ajokkinsa seinään jo ennen kisan alkua lämmittelykierroksella, ja sen myötä ranskalaisen kilpailu loppui kirjaimellisesti ennen kuin se alkoikaan.
Hadjar oli kuin maansa myynyt virheensä jälkeen. Hän ei ottanut kypärää pois päästään kävellessään takaisin varikolle pää painuksissa. Vaikutti siltä, että Hadjar vuodatti kypärän sisällä kyyneliä.
– Tyhmä virhe. Vuoden pahin hetki. Varmasti renkaat ja märkä rata vaikuttivat. Olisi pitänyt ottaa tilanne huomioon paremmin, enkä tehnyt tarpeeksi. Tiesin mitä odottaa, mutta ei tekosyitä, pettynyt Hadjar sanoi Viaplayn haastattelussa.
Hadjarin lisäksi ulosajon myötä myös Liam Lawsonin, Jack Doohanin ja Gabriel Bortoleton kisa päättyi tylysti.
Kokemattomien kuskien lisäksi myös kahden kokeneen ketun kisa päättyi keskeytykseen, kun Aston Martinin Fernando Alonso ja Williamsin Carlos Sainz ajoivat ulos.
– Siinä oli paljon asioita, jotka yhdessä aiheuttivat ulosajon. Kiihdytysalueella tapahtui jotain, vaikka en edes painanut kunnolla kaasua, Sainz totesi Viaplayn haastattelussa.
Sainz otti epännistumisensa kuitenkin tyynesti.
– Onneksi pystyi edes auttamaan tiimiä tekemään oikean päätöksen Alexin (Albon) pysähdyksen kanssa, Sainz sanaili.
Alexander Albon ajoi kilpailussa komeasti neljänneksi.
Kisan voitti McLarenin Lando Norris ennen Red Bullin Max Verstappenia.