Kokoomus esittää eduskunnan puhemieheksi Petteri Orpoa

1:45imgNäin kolmen suuren puolueen kansanedustajat vastasivat hallituksen muodostamisessa kriittisiin talouskysymyksiin
Julkaistu 11.04.2023 10:43

MTV UUTISET – STT

Kokoomuksen eduskuntaryhmä piti järjestäytymiskokouksen tiistaiaamuna. Eduskuntaryhmä valitsi puolueen puheenjohtajan Petteri Orpon ehdokkaakseen eduskunnan puhemieheksi. 

Eduskuntaryhmän puheenjohtajana jatkaa Kai Mykkänen. Mykkänen on hoitanut tehtävää kesäkuusta 2019 alkaen. Aiemmin hän on toiminut muun muassa ulkomaankauppa- ja kehitysministerinä sekä sisäministerinä.

– On kunnia johtaa tuntuvasti kasvanutta Kokoomuksen eduskuntaryhmää. Kevään tärkeä tehtävä on muodostaa maahan hallitus, joka kääntää Suomen kestävän kasvun tielle jatkuvan velkaelvytyksen sijaan. Eduskuntaryhmä tukee tässä työssä puolueen puheenjohtaja Orpoa kaikin tavoin, Mykkänen sanoo.

Eduskuntaryhmän ensimmäisenä varapuheenjohtajana jatkaa Sari Sarkomaa.

Lue lisää: Tärkeä viikko starttaa politiikassa, hallitustunnustelut alkavat – katso aikataulu

Tuoreimmat aiheesta

Petteri Orpo