Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Koskinen kommentoi outoa tilannettaan: koirankopissa ex-NHL-pelaajien kanssa

Mikko Koskinen ei päässyt edes kokoonpanoon torstaina.
Mikko Koskinen ei päässyt edes kokoonpanoon torstaina.@Petteri Paalasmaa/All Over Press
Julkaistu 02.10.2015 09:25
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

kaustoFI
Toimittajan kuva

Jukka Lohva

jukka.lohva@mtv.fi

Viime kaudella Pietarin SKA:n mestariksi torjunut suomalaisvahti Mikko Koskinen on joutunut uuden päävalmentajan hampaisiin.

Koskinen vedettiin maalilta SKA:n edellisessä pelissä Riian Dinamoa vastaan jo ensimmäisen takaiskun jälkeen.

– 15 minuuttia oli kellossa, kiekko meni maaliin ja mä olin vaihdossa sitten. En tiedä, mikä siinä oli, Koskinen ihmetteli MTV Sportille.

Nyt SKA:n uusi päävalmentaja, entinen NHL-tappelija Andrei Nazarov, jätti Koskisen kokonaan pelaavan kokoonpanon ulkopuolelle, kun pietarilaiset pelasivat Jokereiden vieraana torstaina.

Koskinen ei joudu olemaan yksin koirankopissa, sillä hänen seuranaan ovat yli 500 NHL-ottelua pelanneet Alexei Ponikarovsky ja Dmitri Kalinin. Siinä on suomalaisen mukaan hyvää treeniseuraa, kun kokoonpanon ulkopuoliset pelaajat eivät osallistu joukkueen aamujäille.

27-vuotias Koskinen suhtautuu sarkastisesti tilanteeseensa.

– Kolmosmaalivahdin homma on helpoin, sitä voi tehdä kuka tahansa. Välit valmentajaan on varmaan ihan hyvät, ei olla kyllä paljon kauden aikana juteltu, Koskinen heitti.

– Kyllä mä uskon, että kausi jatkuu SKA:ssa. Kyllä mä olen edelleen ihan hyvä maalivahti. Ei mikään ole muuttunut.

Lisää aiheesta:

60 KHL-jättiseuran pelaajaa samaan aikaan sairauslomalla – Roman Rotenberg teki kylmäävän paljastuksenEdmonton Oilersin kotimuuri Mikko Koskinen sai ylistystä loistavista otteistaan: "Hänestä on vaikea saada yliotetta"Leijonien timantti hioutuu NHL:ssä tähden varjossa – "Hemmetin mukava jätkä"Saako KHL-tähti luvan leijonapestille? – "Kukaan ei ole sanonut mitään"Jalonen ihailee Bäckströmin sisua – "NHL on näyttänyt julmuutensa"Suomalaisvahti ehdottanut NHL-seuralle lähtöä muualle – "Iso palapeli"
KHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 12.11.06:50
    Jääkiekko

    Uutuuspodcast: KHL-pomo järjesti kultaleijonalle hämmentävän työhaastattelun – "Mietin, että olen piilokamerassa"

  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä