Valmistusvuosi 1993-1994. Ohjaus Matti Grönberg. Tuotanto YLE / Porkkana ryhmä. Kuvaformaatti 4:3. Ääni: stereo. Kesto 335 min + 83 min.
Kummelin ensimmäinen DVD-julkaisun suosio osoitti, ettei manselaisryhmän huumoria ollut unohdettu. Kakkososa tulee juuri sopivasti ja pitää sisällään kahden tuotantokauden jaksot sekä ykkösestä tutun Törkylaarin sekä haastattelut. Kummeli II on suora jatko ykkösosalle ja homma toimii loistavasti. Ilmeisesti seuraavat 2 Kummeli-julkaisua saavat samanlaisen käsittelyn, jonka jälkeen Kummeli-tuotanto on näppärästi neljän osan paketissa. Unohtamatta tietenkään kahta elokuvaa ja saman ryhmän tekemiä muita TV-sarjoja, kuten Lihaksia ja luoteja, Lääkärit tulessa ja Jurismia!
Kummeli II keskittyy siis kahteen vuosina 1993-1994 esitettyyn Kummeli-kauteen. Uusia hahmoja esiteltiin enemmän kuin vanhoja jatkoi. Näistä uusista hahmoista moni jäi yleisön suursuosikeiksi, kuten Satu & Tuija, Ytte ja Mosse, Koistinen leukoineen, Paras A-ryhmä, basistivitsejä kertova Ari Dzwang, Eero Kakon studiossa viihdyttävä Kalevi Härvä ja Kultainen urku (küllä!) sekä Aas Weckström kiperine kysymyksineen. Vanhoja suosikkeja ei kuitenkaan unohdettu: Speedy ja Saku saivat enemmän ruutuaikaa, Potilas Saarinen sairasti edelleen, Matti Näsällä riitti asiaa, Mauno Ahonen raportoi maastosta, Nuppi ja Nahka pitivät älämölöä, Iso-Pebe isännöi MusaCorneria sekä mökkinaapuri Mielikäinen kävi kertomassa vitsejä.
Vuodet 1993-1994 olivat Kummelin todellista kulta-aikaa. Haastattelussa kaikki sarjan tähdet, myös ykkösosan haastattelusta puuttunut Olli Keskinen, kertovat tuntemuksiaan suursuosion alusta sekä Kummeli-kiertueesta. 37-minuuttisessa haastattelussa käydään myös läpi hahmojen syntyhistoriaa. Ykkösosaa arvostellessani marisin törkylaarin koostamisen heikkoudesta. Nyt moiseen ei ole aihetta, laari on koostettu paremmin ja pätkät jaksoi katsoa nurisematta putkeen ja jopa nauraa samalla. Ykkösosan esittelijänä toimi Mauno Ahonen, kakkosella vuoron saavat Speedy ja Saku. Jaksot voi jälleen katsoa putkeen eli pötkössä tai valitsemalla jakson kerrallaan. Myös sketsikohtainen valikko on jälleen mukana.
Kummeli II on mielestäni täydellinen TV-sarjasta tehty julkaisu, koska ensimmäisen osan julkaisusta lähtien on ollut selvää, että Kummeli-tuotanto julkaistaan neljässä osassa. Tästä paketista ei puutu mitään.
Sarja: *****
Levy: *****
Teksti: Toni van der San
Loppuun vielä arvoitus: Mikä seuraavista on hyönteinen? Karhunkolöysä, ketunkovetelä vai sudenkorento?