Koko kuningasperheen tyyli on lähes häkellyttävän onnistunut, eikä kimalluksesta ole pulaa.
Ruotsin kuninkaanlinnassa juhlittiin perjantaina kaikkia Nobel-voittajia illalliskutsuilla.
Kuningasperhe edusti illallisilla upeampana kuin koskaan. Niin kuningatar Silvian, kruununprinsessa Victorian, prinsessa Madeleinen kuin prinsessa Sofiankin tyyli on erittäin onnistunut.
Kuningatar Silvia esitteli hoikkaa varttaan sähäkän sinisessä ja kauniisti istuvassa iltapuvussa, jonka materiaali säihki kilpaa kruunun kanssa. Puvun kapeahko yläosa levisi lanteilta toispuoleisesti runsaaksi helmaksi.
Kuningatar Silvia ja kuningas Carl Gustaf.Photo: Pelle T Nilsson/AOP-IBL/IBL
Myös kruununprinsessa Victorian yllä nähtiin sininen iltapuku, joka on kauttaaltaan kimmeltävin paljetein koristeltu. Hän yhdisti säkenöivään pukuun siron sinisen laukun.
Kruununprinsessa Victoria ja prinssi Daniel.Photo: Pelle T Nilsson/AOP-IBL/IBL
Prinsessa Madeleinen puvun päävärinä on sen sijaan helmen harmaa, jota koristaa hopeanhohtoinen pitsi. Puvun kiinnostavin yksityiskohta on pitsinen poolokaulus.
Prinsessa Madeleine ja herra Chris O'Neill.Photo: Pelle T Nilsson/AOP-IBL/IBL
Prinsessa Sofian iltapuku erottuu joukosta, muttei missään nimessä huonolla tavalla. Vaaleaan siniseen taittuva väri ja hento pitsi luovat prinsessan ylle herkän ja viattoman vaikutelman. Puvun helma on runsas ja hihat pitsiset.
Prinsessa Sofia ja prinssi Carl Philip.Photo: Pelle T Nilsson/AOP-IBL/IBL
Ruotsin hovi julkaisi Instagramissa tilaisuudesta myös hauskan videon, jossa upeiden kuninkaallisten puvut nähdään tositoimissa.
Jos video ei aukea, katso se täältä.