Kuvat: Vauvavatsasta ei tietoakaan – näin Sofian salamaraskaus eteni

7.07158016
danapress/All Over Press
Julkaistu 15.10.2015 15:02

MTV VIIHDE

Prinsessa Sofia on tullut raskaaksi pian kesähäidensä jälkeen.

Prinsessa Sofia ja prinssi Carl Philip ilmoittivat torstaina odottavansa ensimmäistä lastaan. Pari meni naimisiin vain neljä kuukautta sitten, joten kyseessä on varsinainen salamaraskaus.

Carl Philip Sofia häät 13.6.2015. (5)Carl Philip ja Sofia vihittiin kesäkuun 13.päivä Tukholmassa. Pariskunta saa esikoisensa jo ensimmäisen avioliittovuotensa aikana, ensi vuoden huhtikuussa.danapress/All Over Press

Pariskunta on edustanut viimeiset kuukaudet varsin tiiviisti erikseen ja yhdessä, mutta Sofian vyötärönympäryksestä ei ole voinut arvata onnellista perheenlisäystä. 

toppatakkiLasketun ajan perusteella voi päätellä, että Sofia saattoi olla jo raskaana heinäkuussa.Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press

Sofia pääsi edustustehtävien makuun Victorian syntymäpäiväjuhlallisuuksiin heinäkuun puolivälissä. Lasketun ajan perusteella voi päätellä, että Sofia saattoi olla jo raskaana.

sofia ja carl philip vaakakuvaSofia ja Carl Philip matkustivat edustamaan Värmlantiin elokuun loppupuolella.danapress/All Over Press

Sofia ja Carl Philip ovat kiertäneet loppukesästä ja syksyn alusta kotimaataan Ruotsia. Esimerkiksi vieraillessaan Värmlannissa elokuun lopussa Sofia näytti hehkeältä, eikä nähtävästi kärsinyt lainkaan raskauspahoinvoinnista.

7.07343793Sofia edusti yhdessä kuningasperheen kanssa elokuun lopussa Tukholmassa onnellisen näköisenä.danapress/All Over Press

Syyskuussa hän edusti miehensä rinnalla Ruotsin valtiopäivien avajaisissa. Samoihin aikoihin hovi ilmoitti kruununprinsessa Victorian toisesta raskaudesta. 

Selkeästi Sofia ja Carl Philip ovat halunneet pitää tulevan lapsensa tässä vaiheessa vielä valtionsalaisuutena.

4.04920807Sofia ja Carl Philip edustivat syyskuussa Ruotsin valtiopäivien avajaisissa.All Over Press/All Over Press

Carl Philip ja Sofia kuninkaallisessa oopperassa 15.9.2015Valtiopäivien avajaisten iltajuhlaan Sofia oli valinnut ylleen sähäkkää sinistä.Photo: All Over Press/Pelle T Nilsson/All Over Press

Carl Philip ja Sofia ovat syksyn mittaan edustaneet erittäin rakastuneen näköisinä. Varmasti salainen raskaus on lähentänyt onnellisen oloista paria entisestään. 

Sofia ja Carl Philip 2Syyskuun lopussa rakastunut pari edusti yhdessä hyväntekeväisyyskonsertissa Globenissa. Tulevat vanhemmat eivät malttaneet pitää käsiään erossa toisistaan katsomossa, vaan osoittivat avoimesti hellyyttä toisilleen.Magnus Liljegren/All Over Press

Esimerkiksi Globenissa järjestetyssä hyväntekeväisyyskonsertissa syyskuussa Carl Philip pusutteli vaimoaan avoimesti katsomossa.

7.07463995Sofia ja Carl-Philip edustivat lokakuun alussa Sofian kotipaikkakunnalla Älvdalenissa.danapress/All Over Press

Lokakuun alussa pari vieraili Sofian kotikonnuilla Älvdalenissa. Sofialle matka oli tunteellinen, ja hän kyynelehtikin avoimesti – olisiko syynä olleet myös raskaushormonit?

Viimeisin Sofian edustustehtävä oli prinssi Nicolaksen ristiäiset. Viime viikonloppuna vietetyssä juhlassa Sofia edusti punaisessa tyköistuvassa mekossa – mikään ei kielinyt siitä, että prinsessa odottaa.

Sofia punainen mekkoPrinsessa Sofia edusti kuluneena viikonloppuna prinssi Nicolaksen ristiäisissä tyylikkäänä. Mikään ei kielinyt siitä, että prinsessa todellisuudessa oli jo yli kolmannella kuulla raskaana.All Over Press/All Over Press

Ensi vuonna prinsessa pääseekin itse tositoimiin ristiäiskirkossa, sillä tulevan lapsen laskettu aika on huhtikuussa.

SofiaKolme päivää sitten tulevat vanhemmat edustivat onnellisen näköisenä yhdessä Norrtäljessä, jossa he tapasivat koululaisia. Pari näyttikin nauttivan täysillä lasten kohtaamisesta.Photo: All Over Press/Pelle T Nilsson/All Over Press

Raskaus ei kuitenkaan muuta prinsessan aikatauluja tai edustustehtäviä. Sofia nimittäin edustaa hovin kalenterin mukaan seuraavan kerran jo tänään torstaina Tukholmassa yhdessa kuningatar Silvian kanssa. 

Tuoreimmat aiheesta

Prinssi Carl Philip