Lehti: Tangokuningas valehteli köyhyydestään?

Amadeus Lundberg (Kuva: Lehtikuva)
Amadeus Lundberg (Kuva: Lehtikuva)
Julkaistu 14.07.2009 10:50

Uudeksi tangokuninkaaksi valittu 20-vuotias Amadeus Lundberg kertoi viikonloppuna nähneensä nälkää köyhän perhetaustan takia.

Uusimman Iltalehden mukaan tangokunkun äidin isä on työskennellyt aikoinaan huippujohtajana ja on nykyisin vuorineuvos.

Nuorukaisen isovanhemmat, vuorineuvos Juhani Pesonen ja Eija-Liisa Pesonen, ovat lukeneet ihmeissään lapsenlapsensa haastatteluja lehdistä. Erityisesti puheet nälän näkemisestä ovat mietityttäneet isovanhempia.

– Se on sellaista aloittelijan kompurointia, vaari arvoi.

Isoäidin mukaan he ovat tukeneet Amadeusta aina kaikin tavoin.

Vain 20-vuotiaana tangokuninkaaksi valittu kannelmäkeläinen on perinyt musikaalisuutensa niin isän kuin äidin puoleltakin.

Puoliksi romanitaustan omaavan Amadeuksen Taisto-isä on ollut mukana musiikkimaailmassa jo vuosikymmenien ajan. Tangokuninkaan täti on tunnettu romanilaulajatar Anneli Sari.

Myös äidin puoleinen suku on musikaalista. Maarit-äiti on esiintynyt julkisesti jopa teatterissa.

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Amadeus Lundberg