Liigan playouteissa heti draamaa – Pelicansilta kuohuttava osuma, katsomossa rujo näky

2:30imgJukureiden Evan Buitenhuisilta huima torjunta – Antti Tyrväinen lyö kiekon maaliin ja hässäkkä valmis
Julkaistu 21.03.2025 18:56

MTV URHEILU

Jääkiekon SM-liigan playout-sarja eli runkosarjan toiseksi viimeisen (Pelicans) ja runkosarjan viimeisen (Jukurit) joukkueen mittelö käynnistyi tänään Lahdessa. Avaushetkillä nähtiin välittömästi draamaa.

Pelicans siirtyi johtoon ajassa 5.53, kun Antti Tyrväinen törkkäsi kiekon häkkiin. Jukureiden leiri kävi tilanteesta kuumana.

Vieraiden maalivahti Evan Buitenhuis venyi tilanteessa huipputorjuntaan, minkä jälkeen kiekko jäi pyörimään hänen allensa. Pelicansin hyökkääjä Tyrväinen saapui tilanteeseen ja tuikkasi pikkumustan nuottaan.

Buitenhuis raivostui, kun ottelun tuomaristo hyväksyi osuman.

Jukurit ei kuitenkaan haastanut tilannetta, minkä myötä Pelicansin maali jäi voimaan.

Video kyseisestä tilanteesta näkyy jutun yläreunasta.

Pelicansin ja Jukureiden playout-avaus ei ole ollut mikään yleisörynnistys Lahdessa. Kun ottelu lähti liikkeelle, Isku Areenan lehtereillä näkyi paljon tyhjiä paikkoja. Tähän liittyen huomioarvoista on kuitenkin se, että Salpausselän kisat käydään samaan aikaan viereisellä hiihtostadionilla ja mäkimontussa.

Liigan playoutit pelataan paras seitsemästä -systeemillä. Sarjan voittaja "pääsee kuiville" ja sarjan häviäjä kohtaa Mestiksen voittajan Liigan karsinnoissa.

Tuoreimmat aiheesta

Liiga