Maailman harvinaisin postimerkki myytiin 9,5 miljoonalla dollarilla

Maailman harvinaisin postimerkki Guiana
Brittiläisen Guianan yhden sentin magenta-merkkiä vuodelta 1856 on pidetty maailman harvinaisimpana postimerkkinä EPA
Julkaistu 18.06.2014 03:00

MTV UUTISET - STT - Reuters - AFP

Yhdysvalloissa myytiin eilen erittäin harvinainen postimerkki ennätyksellisellä 9,5 miljoonalla dollarilla eli noin 7 miljoonalla eurolla.

New Yorkissa huutokauppakamari Sothebyssä myyty postimerkki on vuodelta 1856 oleva brittiläisen Guianan yhden sentin magenta -merkki, jota on pidetty maailman harvinaisimpana postimerkkinä. Sitä on olemassa tiettävästi vain yksi kappale.  

Postimerkin osti puhelimitse henkilö, jonka henkilöllisyyttä ei kerrottu. Tarjouskilpailu oli ohi kahdessa minuutissa.  

Huutokauppa lähti liikkeelle 4,5 miljoonasta dollarista, mutta päätyi lopulta alle 10 miljoonaan. Järjestäjät olivat odottaneet, että hinta nousisi jopa 10-20 miljoonaan dollariin.  

Kooltaan 2,5x3,2-senttinen postimerkki on huutokauppakamarin mukaan kokoon ja painoon suhteutettuna maailman kallein esine.  

Sothebyn mukaan edellinen postimerkin myyntiennätys oli 2,2 miljoonaa dollaria vuodelta 1996.  

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat