Maailman paras gini toi kutsun Linnan juhliin.
Suomalaisen Kyrö Distillery Companyn Napue Gin voitti Briteissä järjestetyn International Wine and Spirits Competitionin (IWSC) Gin and Tonic -kilpailun heinäkukussa.
Paras gini klassista gin tonic -cocktailia varten tulee siis vajaan viiden tuhannen asukkaan Isostakyröstä Pohjanmaalta.
Menestys maailmalla lienee yksi syy huomioon, jota on tullut nyt myös tasavallan presidentiltä. Kyrö Distillery Companyn toimitusjohtaja Miika Lipiäinen on nimittäin kutsuttu Linnan juhliin.
– Mies päätyi linnaan alkoholin takia! On ollut aikamoinen vuosi ja tämä linnanjuhlakutsu on kuin kirsikka cocktailissa, yhtiö iloitsee Facebookissa.
Jos kuva ei näy, katso se täältä.
MTV:n tavoittama Lipiäinen häkeltyi saamastaan kunniasta.
– Fiilis on häkellyttävän hieno, hän iloitsee.
– Kilpailun voittamisella lienee vaikutusta, mutta olemme myös olleet esittelemässä tuotteitamme presidentin linnassa, Lipiäinen kertoo.
6:35
Maailman paras, suomalainen gini on myös arvostetun elokuvatähden mieleen. MTV vei nimittäin lahjaksi James Bond -näyttelijä Daniel Craigille pullollisen juomaa, mistä näyttelijä ilahtui ikihyviksi.
– Ihanaa, kiitos kelpaa kyllä, ilahtui Daniel Craig.
– Kiitos, pidän kyllä juomisesta. Tämän saatan korkata jo ennen iltaa, sanoi Craig naureskellen.