Formula ykkösten MM-taiston hävinnyt Mark Webber myöntää olevansa puhki pitkän kauden päätteeksi.
- Juuri nyt tarvitsen taukoa. Kaasu on ollut täysillä auki tammikuun kolmannelta viikolta lähtien ja kausi on ollut pitkä. Matkustamista on ollut paljon, tunteita ja työntekoa on ollut paljon. Nyt on tauon paikka, Webber kommentoi virallisilla nettisivuillaan.
Suuren pettymyksen Abu Dhabissa kokenut Webber aikoo yrittää mestaruuden voittamista uudestaan ensi kaudella.
- Minua muistutettiin sananlaskusta: se mikä ei tapa, vahvistaa. No, olen edelleen hengissä ja nousen takaisin ensi kaudella parempana kuljettajana, Webber vakuuttaa.
Webber ei osallistu perjantaina ja lauantaina Abu Dhabissa ajettaviin rengastesteihin. Hänellä on ennen talvilomaa ohjelmassaan enää Red Bullin Itävallassa pitämä lehdistötilaisuus.