McTavish: Palaan melkein kuin kotikaupunkiin

SaiPan Dale McTavish 1998, kuva:  Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
SaiPan Dale McTavish 1998, kuva: Heikki Saukkomaa / Lehtikuva
Julkaistu 12.04.2010 18:38(Päivitetty 12.04.2010 18:41)

Jääkiekon SM-liigassa pelaava SaiPa saa ensi kaudeksi nimekkään pelaajavahvistuksen. Lappeenrantalaisjoukkue nauttii tulevalla kaudella kanadalaisen hyökkääjän Dale McTavishin palveluksista.

McTavish, 38, on Etelä-Karjalassa tuttu mies, sillä hän pelasi 1997-99 kaksi SM-liigakautta SaiPassa. Kaudella 1997-98 McTavish voitti liigan maalikuninkuuden 25 osumalla.

Tällä kaudella McTavish kiekkoili Sveitsin liigan Zugissa. Suomen maajoukkueen entisen päävalmentajan Doug Sheddenin luotsaaman Zugin sarjakausi päättyi välierissä Tony Salmelaisen edustamaa Geneveä vastaan.

- Kun aikanaan lähdin Kanadasta, SaiPa oli ensimmäinen ulkomaan joukkueeni, ja sain siitä kaikin puolin hyvät kokemukset. Siksi oli mukava palata entisille pelipaikoille, melkein kuin kotikaupunkiin, sanoi McTavish perusteli paluutaan.

McTavishin kanssa Zugissa pelasi myös hänen SM-liiga-aikainen pelikaverinsa SaiPasta, maalivahti Jussi Markkanen.

SaiPan riveihin lokakuun alussa

McTavish löi itsensä 1990-luvun lopussa suomalaisen kiekkoyleisön suosioon. Katsojat eivät kuitenkaan näe häntä kaukalossa kuin vasta ensi lokakuun alusta niin sanotun artistisopimuksen vuoksi. Näin menetellen McTavishin hankkiminen tulee SaiPalle edullisemmaksi.

SaiPalla on ensi kaudesta sopimukset kolmen kanadalaispelaajan kanssa. Hyökkääjät Tyler Redenbach ja Scott Barney jatkavat joukkueessa.

- En tunne heitä, mutta pelasin Scottin kanssa joskus juniori-ikäisenä, McTavish kertoi.

SaiPan johdolle McTavishin paluu oli mieleinen asia.

- McTavish on nimi, joka ei jätä eteläkarjalaisista jääkiekkokatsojista ketään kylmäksi, SaiPan hallituksen puheenjohtaja Timo Tersa vakuutteli.

(MTV3-STT)

Tuoreimmat aiheesta

SaiPa