Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Merkel vieraili tulvan runtelemassa kylässä ja järkyttyi – "Saksan kielessä ei ole sanoja kuvailemaan tuhoa"

1:04Saksan liittokansleri Angela Merkel vierailee parhaillaan tulvan tuhoamilla alueilla – tältä vierailu näyttääKatso video: Tältä näytti tulvan tuhoamilla alueilla Angela Merkelin vierailun aikana
Julkaistu 18.07.2021 16:18(Päivitetty 18.07.2021 17:32)
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Saksan liittokansleri Angela Merkel vierailee parhaillaan tulvan tuhoamilla alueilla.

Hän perehtyy vahinkoihin ja tapaa alueen ihmisiä yhdessä Rheinland-Pfalzin osavaltion pääministerin Malu Dreyerin kanssa.

Merkel kiitti pelastushenkilöstöä vaativasta urakasta, joka jatkuu.

Lue myös: MTV Uutiset seuraa Euroopan tulvia: Kuolonuhreja ainakin 183, Belgiassa poliisi kiertää ovelta ovelle

– Tämä on järkyttävää. Voin melkeinpä sanoa, että saksan kielessä ei ole sanoja kuvailemaan aiheutunutta tuhoa, Merkel sanoi BBC:lle vieraillessaan Schuldin kylässä.

– Toisaalta, näkemäni on ollut myös hyvin lohduttavaa. Se, miten ihmiset pitävät yhtä, kuinka he auttavat toisiaan ja täällä vallitseva solidaarisuus.

Tulvauhrien yhteisluku lähentelee Länsi-Euroopassa jo 200:aa. Saksan lisäksi tulvat ja rankkasateet ovat osuneet pahimmin Belgiaan.

Tilanne ei ole aivan uusi, sillä vuonna 2002 Elbe-joki tulvi aiheuttaen noin sadan ihmisen kuoleman.

Lisää aiheesta:

Saksan armeija julkaisi huolestuttavan videon tulvien jälkiseurauksista – vesimassat romahduttavat valtavia määriä maataTulvien uhriluku kasvaa – vihreiden liittokansleriehdokas penää parempaa valmistautumista: "Ihmiset ovat menettäneet kaiken"Tulvakatastrofien viikon summa: 190 kuollutta ja lähes yhtä monta kateissa, Saksan hallitus lupailee yli miljardin tukipakettia – "Jälleenrakentaminen voi kestää vuosia"Evakuoitu Michael tulvakaaoksesta: "Ystävieni taloja on huuhtoutunut pois" – kaupunki vaarassa vajota valtavaan sorakuoppaan12 kehitysvammaista kuoli tulvissa saksalaisasuntolassa – yövahti ei päässyt hätiinAinakin 58 ihmistä kuollut Saksan tulvissa – Schuldissa 25 taloa romahti: "Se oli yksinkertaisesti katastrofaalista"
TulvatSaksaLuonnonmullistuksetAngela MerkelMTV Uutiset LiveUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Tulvat
  • 18:02
    Luonto ja eläimet

    Tuhotulva tappoi parissa päivässä jopa kymmenesosan uhanalaisista ihmisapinoista – sukupuutto uhkaa

  • 12:09
    Marokko

    Lähes 40 kuollut äkkitulvissa Marokossa

  • 2.12.09:24
    Luonnonmullistukset

    Satelliittikuvat paljastavat Aasian hirmutulvien tuhot

  • 30.11.18:25
    Indonesia

    Yli 600 kuollut Aasian tulvissa

  • 30.11.14:03
    Luonnonmullistukset

    Sri Lankassa lähes 200 kuollut tulvissa ja mutavyöryissä