Miika Elomon kuolemasta uutta tietoa

16.1.1049790248
Miika Elomo löydettiin kuolleena kotoaan.IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 10.02.2025 22:45
Toimittajan kuva

Tuomas Hämäläinen

tuomas.hamalainen@mtv.fi

@TuoHamalainen

Jääkiekkovalmentaja Miika Elomon kuolemasta on käynnistetty Ranskassa poliisitutkinta. Le Parisien tietää myös kertoa uutta tietoa 47-vuotiaan suomalaisen menehtymisestä.

Lue myös: Suomalaisseurassa järkytys Miika Elomon kuolemasta – riipaiseva paljastus viimeisestä puhelusta

Ranskan pääsarjaseura Les Jokers de Cergy-Pontoise julkisti suru-uutisen Elomon kuolemasta sunnuntaina. Suomalainen toimi toista kauttaan seuran päävalmentajana.

Le Parisien kertoo uutena tietona, että Elomo löydettiin sunnuntaina kuolleena kotoaan Val-d'Oisesta. Suomalaisen kuoleman olosuhteiden selvittämiseksi on käynnistetty poliisitutkinta. 

– Tämä on kauheaa. Järkytys on vallannut meidät, Les Jokers de Cergy-Pontoisen puheenjohtaja Christophe Cuzin sanoi.

Hän selvitti, että seuran kaikille työntekijöille ilmoitettiin suru-uutisesta eilisiltapäivänä ennen kuin asiasta viestittiin julkisesti. Seurassa halutaan, että surun keskellä järjestetään myös ammattiapua. 

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko