Niuvanniemen karkuri on MTV:n tietojen mukaan epäilty Töölön rappukäytäväampuja. Poliisi on varoittanut lähestymästä miestä, koska hän saattaa olla arvaamaton.
Niuvanniemen oikeuspsykiatrisesta sairaalasta karannut ja yhä karkuteillä oleva 21-vuotias mies on MTV:n tietojen mukaan Töölön epäilty rappukäytäväampuja.
Mies oli ampunut Helsingin Töölössä Mechelininkadulla viime vuoden syyskuussa kolme kertaa käsiaseella 16-vuotiasta uhria kohti.
Lue lisää: Niuvanniemestä karannut 21-vuotias miesvanki yhä pakosalla – oli mielentilatutkimuksessa sairaalassa
Helsingin käräjäoikeus määräsi epäillyn mielentilatutkimukseen ja vaarallisuusarvioon viime tammikuussa. Mies vastusti itse mielentilatutkimukseen määräämistä.
Käräjäoikeuden on määrä päättää vasta mielentilatutkimuksen valmistumisen jälkeen, mihin rikokseen mies syyllistyi.
Syyttäjä on vaatinut miehelle ensisijaisesti tuomiota murhan yrityksestä, toissijaisesti tapon yrityksestä ja kolmassijaisesti törkeästä pahoinpitelystä.




