Hiihdon MM-kisoissa kisataan lauantaina mitaleista maastohiihdon miesten 50 kilometrillä, yhdistetyn henkilökohtaisessa kisassa ja mäkihypyn suurmäessä. MTV Urheilu seuraa kisapäivää tässä artikkelissa.
Hiihdon MM-kisat lauantaina 8.3.
10.30 Yhdistetty, suurmäki, miehet
Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Wille Karhumaa, Otto Niittykoski
12.30 Maastohiihto, yhteislähtö 50km (v), miehet
Arsi Ruuskanen, Markus Vuorela, Remi Lindholm
15.15 Mäkihyppy, suurmäki, karsinta, miehet
Antti Aalto, Kasperi Valto, Vilho Palosaari, Eetu Nousiainen.
15.30 Yhdistetty, hiihto 10km, miehet
16.45 Mäkihyppy, suurmäki, miehet
Liveseuranta:
Yhdistetyn normaalimatkan lopputulokset:
1. | Jarl Magnus Riiber | Norja | 24.57,5 |
2. | Jörgen Graabak | Norja | +1.10,7 |
3. | Vinzenz Geiger | Saksa | +1.11,1 |
4. | Jens Lurås Oftebro | Norja | +1.12,0 |
5. | Ilkka Herola | Suomi | +1.15,4 |
6. | Julian Schmid | Saksa | +1.27,6 |
7. | Johannes Lamparter | Itävalta | +1.29,1 |
8. | Ryota Yamamoto | Japani | +2.17,6 |
9. | Simen Tiller | Norja | +2.21,5 |
10. | Wendelin Thannheimer | Saksa | +2.25,6 |
... | |||
24. | Otto Niittykoski | Suomi | +4.21,3 |
26. | Wille Karhumaa | Suomi | +4.38,0 |
34. | Eero Hirvonen | Suomi | +6.07,8 |
Klo 15.56: Graabak lyö loppukirissä Geigerin ja tuo kaksoisvoiton Norjaan. Oftebro on neljäs ja Herola viides.
Klo 15.55: Herola putoaa kyydistä. Geiger, Oftebro ja Graabak lähtevät kiriin mitaleista. Herola viidentenä.
Klo 15.55: Loppuratkaisu alkaa. Riiberille tarjotaan jo Norjan lippua mukaan laskuun. Upea ura huipentuu kotiyleisön edessä.
Klo 15.51: 7,8 km: Herola pudonnut pääjoukon viimeiseksi eli takaisin seitsemännelle sijalle. Kuuden miehen ryhmä silti edelleen koossa.
Riiber, Schmid, Lamparter, Geiger, Oftebro, Graabak, Herola
Klo 15.49: 6,6 km: Oftebro nousee Herolan ohi neljänneksi.
Riiberin jälkeen Schmid, Lamparter, Oftebro, Herola, Geiger ja Graabak ovat yhdessä letkassa.
Klo 15.46: 5,4 km: Schmid noussut toiseksi, Lamparter seuraa. Herola nousee jo neljänneksi! Ero mitaliin viisi sekuntia, mutta takaakin tullaan kovaa. Useita sijoja nousseet Oftebro ja Geiger ovat lähes suomalaisen kannassa.
Klo 15.42: 3,8 km: Riiber menee menojaan. Lamparterin toisesta sijasta on Herolan seitsemänteen sijaan on vain 15 sekuntia.
Klo 15.37: 2,5 km: Lamparter noussut toiseksi, Schmid kolmas. Herola 22 sekunnin päässä seitsemäs. Mitalisijat ovat kirjaimellisesti jo näkyvissä. Riiberillä minuutin ja 40 sekunnin johto.
Klo 15.25: Yhdistetyn hiihto-osuus alkaa aivan hetken kuluttua. Ilkka Herola lähtee 10 kilometrin hiihto-osuudelle kahdeksantena. Eroa Jarl Magnus Riiberiin on minuutin ja 54 sekuntia, mutta pronssisijaan vain 35 minuuttia.
Tässä erot hiihto-osuudelle:
1. | Riiber | Norja | 0:00 |
2. | Yamamoto | Japani | +1.14 |
3. | Björnstad | Norja | +1.19 |
4. | Schmid | Saksa | +1.32 |
5. | Lamparter | Itävalta | +1.36 |
6. | Tiller | Norja | +1.39 |
7. | Graabak | Norja | +1.52 |
8. | Herola | Suomi | +1.54 |
9. | Geiger | Saksa | +2.18 |
10. | Thannheimer | Saksa | +2.20 |
Klo 14.28: Johannes Hösflot Kläbo voittaa kuudennen MM-kultamitalinsa! Norjalainen hiihtokuningas lyö 50 kilometrin lopputaistelussa Ruotsin William Poromaan 2,1 sekunnilla. Kläbo vei Trondheimissa kaikkien matkojen mestaruudet.
MM-pronssia Simen Hegstad Krügerille. Norjalaisista Martin Löwström Nyenget tulee pettyneenä maaliin neljäntenä ja Harald Östberg Amundsen viidentenä.
Remi Lindholm taipuu Andrew Musgravelle loppukirissä, mutta on upeasti seitsemäs. Tämä on suomalaiselle uran ylivoimaisesti paras suoritus arvokisatasolla.
Miesten 50 km (v) lopputulokset:
1. | Johannes Hösflot Kläbo | Norja | 1:57.47,1 |
2. | William Poromaa | Ruotsi | +2,1 |
3. | Simen Hegstad Krüger | Norja | +8,5 |
4. | Martin Löwström Nyenget | Norja | +18,6 |
5. | Harald Östberg Amundsen | Norja | +51,8 |
6. | Andrew Musgrave | I-Britannia | +2.01,2 |
7. | Remi Lindholm | Suomi | +2.03,7 |
8. | Gustaf Berglund | Ruotsi | +3.30,0 |
9. | Mika Vermeulen | Itävalta | +4.07,4 |
10. | Naoto Baba | Japani | +4.24,2 |
... | |||
14. | Arsi Ruuskanen | Suomi | +6.22,1 |
17. | Markus Vuorela | Suomi | +7.26,4 |
Klo 14.27: Poromaa vetää, Kläbo seuraa, mutta Krüger jää!
Klo 14.23: Nyenget kaatuu laskussa kärkipaikalta! Tämä oli jo toinen kerta hänelle näissä kisoissa, kun sohjoinen pohja tekee temput. Kläbo ja Krüger taistelevat nyt Poromaata vastaan, kun matkaa on enää puolitoista kilometriä.
Klo 14.20: Viimeinen vitonen menossa! Krüger, Nyenget, Poromaa ja Kläbo näyttävät ratkovan mitalit. Amundsen jäänyt jo 14,2 sekuntia.
Klo 14.16: Jokohan alkaisi tapahtua kärkiryhmässä. Reilut 44 kilometriä hiihdetty. Amundsen alkaa pudota, kun Krüger lyö lisää vauhtia. Nyenget ja Poromaa seuraavat, Kläbö ajaa muut kiinni. Musgrave ja Lindholm ovat jääneet yli minuutin.
Klo 14.08: Kärki käy viimeistä kertaa stadionilla ennen loppuratkaisua. Musgrave ja Lindholm kuroivat laskussa eron jälleen 32 sekuntiin.
Klo 14.05: Tilanne 40,2 kilometrin kohdalla:
1. | Amundsen | Norja | 1:34.3,9 |
2. | Nyenget | Norja | +0,6 |
3. | Kläbo | Norja | +1,3 |
4. | Krüger | Norja | +1,7 |
5. | Poromaa | Ruotsi | +1,9 |
6. | Musgrave | Iso-Britannia | +41,6 |
7. | Lindholm | Suomi | +42,3 |
8. | Vermeulen | Itävalta | +2.00,9 |
Klo 14.02: Data kertoo, että Lindholm hiihtää nyt samaa vauhtia kärjen kanssa. On kylläkin jäänyt siitä 32 sekuntia, mutta vauhti pysyy hyvin yllä. On aivan Musgraven kannassa. Lähimpänä uhkaajana suomalaisen seitsemännelle sijalle oleva Vermeulen on yli minuutin ja 20 sekunnin verran takana.
Klo 13.57: Poromaa ja norjalaisnelikko karkaavat Musgravelta ja Lindholmilta 36 kilometrin kohdalla. Lindholm jäänyt jo 22 sekuntia.
Klo 13.48: Nyt tullaan suksien vaihtoon stadionille. Poromaa johtaa, sitten neljä norjalaista: Amundsen, Krüger, Kläbö ja Nyenget. Musgrave kuudentena, Lindholm seitsemäntenä. Lapalus jäänyt 22 sekuntia, Vermuelen 57 sekuntia. Vuorela 14:s, Ruuskanen 16:s. Heillä ero kärkeen venynyt puoleentoista minuuttiin.
Klo 13.22: Se oli lyhyt irtiotto. Lindholm vie edelleen pääjoukkoa, mutta hänet on ajettu kiinni. 18 miestä on enemmän tai vähemmän jonossa. Vuorela ja Ruuskanen ovat edelleen pääjoukon kyydissä.
Klo 13.18: Lindholm lähtee nyt nykäisemään eroa! Suomalainen on repinyt jo muutaman sekunnin kaulan muihin. Norjalaiset tarkkailevat tilannetta eivätkä lähde vielä 20 kilometrin kohdalla vastaamaan iskuun.
Klo 13.09: Remi Lindholm on 16,3 kilometrin väliaikapistellä Krügerin jälkeen toisena. Sitten Vermaulen ja Kläbo. Pääryhmä kutistuu nyt 15 hiihtäjään, mutta myös Markus Vuorela pysyy siinä mukana. Ruuskanenkin vain 10 sekuntia kärjestä.
Klo 13.05: 15 kilometrin kohdalla vähän rakoilua pääryhmässä. Noin 20 miestä on irtaantumassa. Arsi Ruuskanen on jäänyt letkasta kuusi sekuntia.
Klo 12.55: Ensimmäinen kymppi takana. Ruotsin William Poromaa käy ensimmäisenä väliaikapisteellä ennen Itävallan Vermeulenia ja Norjan Nyengetia ja Amundsenia. Kläbo on kuudentana, Remi Lindholm parhaana suomalaisena yhdeksäs. Pääryhmä käsittää nyt 26 miestä, joista Arsi Ruuskanen on viimeisenä.
Klo 12.35: Miehet ovat lähteneet matkaan tiukassa norjalaiskomennossa. Kläbo, Krüger, Amundsen ja Nyenget vievät letkaa. Ladun varressa on käynnissä melkoiset norjalaiskarnevaalit!
Remi Lindholm on 2,8 kilometrin kohdalla letkassa 11:s. Markus Vuorela 13:s ja Arsi Ruuskanen 19:s.
Ruotsin Jens Burman kaatuu toista kertaa näissä kisoissa aika rajusti. Jatkaa joukon mukana.
Klo 12.10: Mukavaa lauantaipäivää! Trondheimissa kisataan pian miesten maastohiihdon kuninkuusmatkalla 50 kilometrillä. Norjan Johannes Hösflot Kläbon tähtäimessä on peräti kuudes kultamitali MM-kotikisoista.
Lauantaina on ehditty jo hyppäämään yhdistetyn mäkiosuus. Ilkka Herola oli siinä kahdeksas ja lähtee mitalin kiilto silmissä iltapäivän hiihto-osuudelle: