Lapin pelastuslaitokselle on tullut tänään torstaina hälytys ainakin kahdesta lumivyöryistä. Video näyttää tilanteen vyörypaikalla Ylläksellä.
Tieto Äkäslompolon Kesänkitunturin kaakkoisrinteellä Ylläksellä tapahtuneesta lumivyörystä tuli iltapäivällä kello kolmen jälkeen.
Koska lumivyörypaikan vieressä oli nähty hiihtäjien jälkiä, Lain pelastuslaitos lähetti paikalle muun muassa pelastuskoiria etsimään mahdollisia uhreja.
Pelastuslaitos tutki maastoa myös helikopterilla sekä lumivyöryteknikon voimin.
Tiedustelun perusteella saatiin varmuus siitä, että kyseessä ollut lumivyöry oli tapahtunut jo eilen keskiviikkona ja että lumivyöryn alle ei ollut jäänyt ihmisiä.
Kyseinen lumivyöry oli pelastuslaitoksen mukaan hiihtäjän laukaisema.
Lapin pelastuslaitos kertoi aiemmin iltapäivällä myös Salmivaaralla Enontekiön kunnassa tapahtuneesta lumivyörystä.
Pelastuslaitoksen mukaan tämäkin vyöry oli tapahtunut eilen keskiviikkona eikä siinäkään ollut henkilövahinkoja.
Salmivaaran lumivyörytehtävässä pelastuslaitoksella oli kolme helikopteria ja pelastusryhmää sekä lumivyöryteknikko ja pelastuskoirakko.
Suosittu paikka vapaalaskijoiden keskuudessa
Ylläs Ski Oy:n rinnetoiminnanjohtaja Tuomo Poukkanen kertoi MTV Uutisille aiemmin torstaina, että Kesänki on melko suosittu tunturi vapaalaskijoiden keskuudessa.
Hänen mukaansa vapaalaskijat eivät kuitenkaan mene rinteeseen hiihtokeskuksen kautta, eli hiihtokeskus ei pysty kontrolloimaan, keitä siellä kulkee.
– Tunturi on iso ja rinteitä on eri ilmansuuntiin, Poukkanen kuvaa.
Alueella lumivyöryvaara
Ilmatieteen laitoksen lumivyöryennusteen mukaan Kilpisjärvellä on vaaralliset lumivyöryolot. Ylläksen ja Levin alueella lumivyöryriski on kohtalainen.
Lumen päällä liikkuva laskettelija, hiihtäjä tai kelkkailija lisää aina lumivyöryn mahdollisuutta.
Kilpisjärvelle satoi alkuviikosta yli 40 senttimetriä lunta.
– Sitä tuli siis todella paljon. Totta kai se on painunut kasaan sen kymmenisen senttiä, Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Henri Nyman kertoo STT:lle.
Myös pelastuslaitos muistuttaa tiedotteessaan, että Kilpisjärven alueella on viimeaikaisten sateiden takia vaaralliset lumivyöryolot.
Tuntemattomassa maastossa kulkua kannattaa välttää, jos alueen turvallisuudesta ei ole varmuutta.
Yhteensä Kilpisjärvellä on lunta jo puolisentoista metriä. Tämä on alueella harvinaisen paljon, sillä keskimäärin Kilpisjärvellä on lunta tähän aikaan vuodesta noin metrin verran.
Nyman kertoo, että lumen määrä on pääsyy lumivyöryriskille. Jos hangessa on aiempien sulamisten ja jäätymisten vuoksi kovempia kerroksia, ne muodostavat uudelle lumelle alustan lähteä vyörymään.
Lisäksi voimakkaat tuulet ovat kinostaneet lunta.
– Siellähän on varmasti todella paksuja lumimääriä joissain sopivissa paikoissa, joihin tuuli on lunta kinostanut, sanoo Nyman.
Myös Ylläksen alueella on ollut alkuviikosta voimakkaita tuulia.
Juttua täydennetty kauttaaltaan 20.3.2025 kello 17.49.