Neljät häät ja yhdet hautajaiset

Julkaistu 29.09.2004 12:50(Päivitetty 29.09.2004 12:55)

Valmistusvuosi 1994. Ohjaus Mike Newell. Tuotanto Polygram Filmed Entertainment/MGM. Kuvaformaatti 16:9 Anamorfinen Widescreen 1.85:1. Ääni DD 5.1. Kesto 113 min.

Neljät häät ja yhdet hautajaiset oli 36 päivässä kuvattu, brittiläinen keskiluokan budjetin elokuva ilman kansainvälisiä suurtähtiä. Tuotantotiimin tunnetuin jäsen, käsikirjoittaja Richard Curtis oli tunnettu tv-sitcomeista Not the nine o’clock news, Musta Kyy, Spitting Image ja Mr. Bean. Myös ohjaaja Mike Newell oli tunnetumpi tv-ohjaajana. Näyttelijöistä ainoastaan amerikkalainen Andie MacDowell oli kerännyt kansainvälistä mainetta.

Näistä lähtökohdista syntyy harvoin maailmanmenestyselokuvaa. Tämä 10 vuoden takainen romanttinen komedia onnistui kuitenkin nousemaan yhdeksi sen vuoden katsotuimmista elokuvista ympäri maailmaa. Totta onkin, että tämä häpeilemättömän englantilainen pukukomedia erottui monien mielestä edukseen niin Forrest Gumpin amerikkalaisesta unelmasta kuin Pulp Fictionin rämistelystäkin.

Elokuvan päähahmo on Hugh Grantin esittämä Charles, jonka ystävät yksi toisensa jälkeen menevät naimisiin. Charlesilla puolestaan on ainutlaatuinen kokoelma ex-tyttöystäviä, mutta sitä oikeaa ei tunnu löytyvän. Charles tapaa ystävänsä häissä kuitenkin amerikkalaisen Carrien (MacDowell), joka tuntuu siltä oikealta. Carrie ja Charles eivät kuitenkaan tunnu millään pääsevän alttarille asti, ainakaan yhtä aikaa. Häiden lomassa kirkossa tavataan myös surullisemmissa merkeissä.

TV-komedioissa sujuvasti kynää käyttänyt Richard Curtis onnistui tekemään taidokkaan käsikirjoituksen, jossa hupaisat vuorosanat ja muut yksityiskohdat uppoavat sulavasti muuten varsin verkkaiseen ja sovinnaiseen tarinaan. Häistä toisiin siirrytään mukavan saumattomasti, eikä elokuva tunnu tasapaksulta, vaikka jokainen kohtaus liittyy jollain tavalla häihin tai hautajaisiin.

Miellyttävään lopputulokseen vaikuttavat käsikirjoituksen lisäksi näyttelijät. Grant ja MacDowell eivät suinkaan ole ainoat hyvät näyttelijät elokuvassa. Sivurooleissa on muutama huipputason näyttelijäsuoritus. Kristin Scott Thomas ja Charlotte Coleman ovat Charlesin ystävättärinä paikallaan. James Fleet Charlesin naimattomana kohtalotoverina ja Simon Callow ja Tom Hannah homopariskuntana täydentävät elokuvan tasokasta näyttelijäkaartia.

Elokuvan kommenttiraidalla puhuvat ohjaaja Mike Newell sekä tuottaja/käsikirjoittaja Richard Curtis sekä toinen tuottaja Duncan Kenworth. Valitettavasti keskustelijat eivät esittäydy kommentin alussa, joten ainakaan minä en koko kommenttiraidan aikana saanut selville kuka kommentoijista on kuka. Newell kommentoi myös poistettuja kohtauksia, jotka löytyvät kakkoslevyltä.

Kakkoslevyltä löytyy myös kolme keskimittaista dokumenttia, jotka yhdessä antavat hyvän kuvan elokuvan tekemisestä. Dokumenteista ensimmäinen on elokuvan julkaisun aikoihin tehty hieman puffilta haiskahtava ”Näin tehtiin…”. Toisessa dokumentissa tekijät muistelevat elokuvaa kymmenen vuotta elokuvan valmistumisen jälkeen. Kolmas dokumentti keskittyy pääosanesittäjien, MacDowellin ja Grantin sekä ohjaajan välisiin työsuhteisiin. Extra-annoksen täydentävät kuvagalleria ja pakolliset trailerit.

Neljät häät ja yhdet hautajaiset on täydellinen romanttinen komedia kaikille, jotka pitävät brittiläisestä pidättyvyydestä ja haluavat täyden esittelyn 90-luvun englantilaisesta häämuodista. DVD:llä on elokuvasta laadukas versio, mitä jaksaa katsoa useaan kertaan, kommenttiraidalla tai ilman.

teksti: Mikko Suhonen

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat