NHL-seuralta useita suomalaispäätöksiä – Anttoni Honka lainalle Eurooppaan

1.04315013
NHL-seura Carolina Hurricanes lainasi suomalaispuolustajan Anttoni Hongan Sveitsiin.Vesa Pöppönen / AOP
Julkaistu 06.10.2024 22:55
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

@ilarisavonen

NHL-seura Carolina Hurricanes on tehnyt useita suomalaisliikkeitä uuden kauden alla.

Hurricanes lähetti HIFK:sta tutun hyökkääjän Juha Jääskän ja Ässistä tutun puolustajan Aleksi Heimosalmen AHL-seura Chicago Wolvesin riveihin.

Anttoni Honka lähetettiin puolestaan lainalle Sveitsiin. Hän liittyy NLA-seura HC Ajoien vahvuuteen.

Liikkeiden kohteena olleista pelaajista Jääskä, 26, teki huhtikuussa NHL-tulokassopimuksen Hurricanesin kanssa. Hän oli Leijonien matkassa kevään MM-kisoissa Tshekeissä. Jääskä nappasi yhden syöttöpisteen kahdeksassa MM-ottelussa (0+1).

Heimosalmi, 21, on Hurricanesin kesän 2021 toisen kierroksen varaus (#44). Hän pelasi viime kaudella lainalla Liigassa Ässien riveissä (47 ottelua, 2+14=16).

Honka, 24, on puolestaan Hurricanesin kesän 2019 kolmannen kierroksen varaus (#83). Honka oli viime kaudella lainalla JYPissä, missä hän nakutti 48 runkosarjaottelussa tehot 2+21=23.

Hurricanes avaa oman kautensa ensi viikonloppuna, kun se kohtaa tuplapeleissä Tampa Bay Lightningin. Hurricanesin NHL-miehistössä on nyt kaksi suomalaista (hyökkääjät Sebastian Aho ja Jesperi Kotkaniemi).

Tuoreimmat aiheesta

NHL