Hiihtäjä Olli Ohtonen nousi sunnuntain pronssillaan hiihdon MM-kisajoukkueeseen. Ohtonen vei Valkeakoskelta pronssin takaa-ajosta, ja mitalilla heltisi kisapaikka kymmenen mies- ja kymmenen naishiihtäjän ryhmään.
Ohtonen oli ainoa ennalta-arvaamaton nimi Hiihtoliiton johtokunnan papereissa. Muut hiihtäjät olivat antaneet kannuksensa jo ennen Valkeakosken kisoja, eivätkä mäkihypyn ja yhdistetynkään valinnat aiheuttaneet suurta parranpärinää. -Tavoitteena oli valita sellainen joukkue, että jokaisella olisi matkoja hiihdettävänä ja toisaalta saisimme jokaiselle matkalle mahdollisimman paljon hiihtäjiä, hiihdon päävalmentaja Reijo Jylhä muotoili.
Miesjoukkueen muodostavat sprintterit Lauri Pyykönen, Ari Palolahti, Keijo Kurttila ja Marko Kinnunen, joista Kinnunen on ainoa, jota ei todennäköisesti käytetä muilla matkoilla kuin sprintissä. Nelikon nimeäminen tarkoitti myös sitä, että yhdistetyn Hannu Manninen ei kilpaile hiihdon sprintissä. -Hannu hiihtää sprintin vain Reit im Winklin maailmancupissa 12. helmikuuta. MM-kisoissa hän keskittyy omaan lajiinsa, Jylhä vahvisti.
Normaalimatkoille Hiihtoliitto valitsi Karri Hietamäen, Teemu Kattilakosken, Sami Revon, Kuisma Taipaleen, Olli Ohtosen ja Timo Topparin, jonka SM-näytöt vakuuttivat valitsijat. -Varalla ovat Juha Morko ja Petri Ylönen. Voimme sairastapauksissa vaihtaa heidät joukkueeseen, Jylhä kertoi.
Vaihto on tehtävä ennen Val di Fiemmeä kilpailtavan Asiagon maailmancupin jälkeen helmikuun puolivälissä. Sairasteluista on ollut viime aikoina huolta, sillä esimerkiksi lauantaina viestin kakkososuuden nopeimman ajan hiihtänyt Lauri Pyykönen sairastui viestin jälkeen kuumeeseen. Myös Toppari oli viikonloppuna kuumeessa, ja Teemu Kattilakoski pysyi Valkeakosken laduilta sivussa vatsataudin aiheuttaman voimattomuuden takia. Valittujen miesten ja varamiesten lisäksi keskustelua käytiin muun muassa Tero Similästä ja Sami Jauhojärvestä, joiden tämän hetken kunto ei Jylhän mukaan edellyttänyt valintaa.
Naisilla selvät valintakuviot
Naisten MM-valinnat olivat paljon selkeämmät kuin miesten, varsinkin kun alkukaudella varsin vaisusti hiihtäneet Kaisa Varis, Riikka Sirviö ja Kati Venäläinen ovat tammikuun aikana saaneet kunnon vauhdin suksiensa alle. Joukkueeseen kuuluvat Variksen, Sirviön ja Venäläisen lisäksi Pirjo Manninen, Elina Hietamäki, Riitta-Liisa Lassila, Aino-Kaisa Saarinen, Annmari Viljanmaa, Kirsi Välimaa ja kilpailukiellosta parahiksi vapautuva Virpi Kuitunen. Kuitusella on automaattinen osallistumisoikeus takaa-ajoon, jonka maailmanmestaruutta hän puolustaa. Sama tilanne on Mannisella sprintissä, joten Suomi saa kummallekin matkalle viisi naista. Naisten varaedustaja on Mona-Liisa Malvalehto, joka voidaan valita joukkueeseen, jos joku sairastuu.
Mäen ja yhdistetyn valinnoissa vielä ilmaa
Hiihtoliitto valitsi mäkihypyn MM-joukkueeseen viisi hyppääjää, mutta saattaa täydentää joukkuetta yhdellä hyppääjällä. Mäen ja yhdistetyn Suomen mestaruuksista kilpaillaan Kuopiossa 14.-15. helmikuuta, ja kummassakin lajissa on vielä MM-panosta. Yhdistettyyn sunnuntaina nimetyistä kuudesta miehestä yksi jää kotiin jääväksi varamieheksi, ja valinta tehdään Kuopiossa. Mäen MM-edustajat ovat Janne Ahonen, Matti Hautamäki, Tami Kiuru, Arttu Lappi ja Veli-Matti Lindström. Yhdistetyn kisaviisikko löytyy nimistä Jouni Kaitainen, Mikko Keskinarkaus, Antti Kuisma, Samppa Lajunen, Hannu Manninen ja Jaakko Tallus.
Alppihiihdossa aikaa lisänäyttöihin
Alppihiihdon MM-kilpailut alkoivat jo sunnuntaina Sveitsin St. Moritzissa, mutta suomalaiset avaavat kisasuorituksensa vasta toisella MM-viikolla. Johtokunta antoi vielä lisänäytön paikat naisista Marika Ollikalle ja Riitta Pitkäselle sekä miehistä Mika Marilalle. Euroopan cupiin kuuluva naisten valintakisa on 5. helmikuuta, Marilan 10. helmikuuta. -Valmennusjohdolla on niiden kisojen perusteella oikeus täydentää joukkuetta, Hiihtoliiton puheenjohtaja Seppo Rehunen kertoi.
(MTV3-STT)