Maan keskiosiin on annettu varoitus huonosta ajokelistä. "Huijariaurinko" paistaa laajalti.
Viikonloppua vietetään ainakin maan keski- ja eteläosissa kauniissa aurinkoisessa kelissä, mutta vielä ei kannata jättää kintaita narikkaan.
– Aurinko huijaa, sillä viima tekee päivästä selvästi kylmemmän oloisen. Tuuli lisää kylmyyden tuntua jopa yli viidellä asteella, kertoo Pekka Pouta.
Kova viima liittyy sadealueeseen ja matalapaineeseen, joka kulkee maan keskiosan ylitse. Saderintaman eteläpuolella puuskat ovat kovia.
Tuuli on kovaa merialueella, mutta kovaa puuskaa on maa-alueillakin. Kaikista kovimmat puuskat ovat Pohjois-Pohjanmaan eteläosissa ja Keski-Pohjanmaan seutuvilla.
– Rannikolla voi olla jopa myrskypuuskaa.
Ilmatieteenlaitoksen mukaan puuskat voivat aiheuttaa paikoin tuulivahinkoja ja sähkökatkoja.
Lue myös: Allergiaoireista kärsivän autoilijan kannattaa muistaa yksi tärkeä toimenpide
Kova tuuli ja lumisateet aiheuttavat huonoa ajokeliä
Ilmatieteenlaitos varoittaa huonosta ajokelistä maan keskiosissa, missä lunta voi sataa viidestä kymmenen senttimetriä.
Luvassa on ajoittain jopa erittäin huonoa ajokeliä Kainuussa, Pohjois-Pohjanmaan länsiosissa sekä Keski-Pohjanmaalla.
Ilmatieteen laitos arvioi, että heikoin ajokeli ajoittuu sunnuntain vastaiseen yöhön. Sateet jatkuvat sunnuntain puolelle, ja huonon ajokelin varoitusalue siirtynee idemmäs
– Hyvä uutinen on, että sunnuntainen pohjoisesta puhaltava tuuli puhaltaa todennäköisesti siitepölyt pois, Pekka Pouta lohduttaa.