Innokkaat puutarhurit voivat taas kaivaa lapionsa esiin, sillä kevät tekee paluun. Edessä on kaksi keväisen lämmintä viikkoa.
Etelä-Suomessa lumet ehtivät jo sulaa, ja kevät näytti saapuneen etuajassa kuun alkupuolella. Etelä-Suomessa kevään ensimmäiset kukat ehtivät jo alkaa kukkia, mutta sitten talvi teki paluun.
Lue myös: Lämpöä! Huhti-kesäkuulle upea ennuste
Talvinen sää jää kuitenkin vain lyhyeksi jaksoksi, sillä nyt tehdään taas kevättä, lupaa meteorologi Pekka Pouta.
– Tässä tulee hyvin lämpöiset pari viikkoa. Ensi viikko on keskimääräistä lämpöisempää kylmän alun jälkeen, ja seuraava viikko on jopa vielä lämpöisempää, Pouta kertoo.
Luvassa on upeita kevätsäitä, koska sateita näyttää tulevan tavanomaista vähemmän.
Tuleeko vielä takatalvi?
Vielä ei kuitenkaan ole täysin varmaa, että kevät olisi saanut voiton talvesta.
– Pohjois-Venäjällä on metritolkulla lunta, ja kun sieltä alkaa puhaltaa, voi kylmää ilmaa valua tänne, Pouta selittää.
Takatalvi on siis vielä mahdollinen maalis–huhtikuun vaihteessa.
– Onneksi tuo on kuitenkin täysin epävarmaa vielä, Pouta muistuttaa.