Pelicansin päävalmentaja Sami Kapanen ei ollut täysin tyytyväinen omaan toimintaansa perjantaisen Jukurit-ottelun jälkeen.
Pelicans aloitti SM-liigan häntäpään kamppailun nihkeällä jalalla ja joutuikin heti toisen erän alkajaisiksi takaa-ajoasemaan. Lahtelaiset onnistuivat kääntämään ottelun vielä saman erän aikana itselleen ja poistuivat täten kaukalosta kolme pistettä takataskussaan.
Lue myös: Ilves nappasi Tampereen herruuden – Pelicansin salamahetki toi helpottavat pisteet
Pelicans-luotsi Sami Kapanen otti tahmeasta alusta syyt omille niskoilleen.
– Tyytyväinen lopputulokseen. Kyllä minä ehkä nyt itseäni pikkuisen soimaan. Joukkueen valmistelu ottelun alkuun ei ollut riittävän hyvää. Ei oikein päästy telineistä irti ja jäimme vähän jalkoihin siinä alussa. Tarvitsimme sitten vähän herättelyä siinä, Kapanen sanoi ottelun jälkeen.
Voiton myötä Pelicans hilasi itsensä kahden pisteen turvin playout-viivan yläpuolelle. Helmikuussa Pelicansin peräsimeen hypännyt Kapanen on ollut pussinokkien penkin takana neljässä ottelussa, joista kolmessa kotiin tuomisina on ollut voitto.
Kapanen antoi perjantaisen ottelun jälkeen kiitokset omiensa taistelutahdolle.
– Joukkue sai tietyn työvaihteen päälle. Ei se tänään mitään lennokasta ollut, mutta kyllä tuo on sitkeä joukkue. Joukkue löytää tapoja voittaa otteluita ja pelata tuloskiekkoa. Pitää siitä olla ylpeä.