Pelicans oli tyly isäntä SM-liigan karsintojen ensimmäisessä ottelussa, kun se voitti Jokerit maalein 5–0.
Pelicans aloitti ottelun tylysti. Valtteri Filppula menetti kiekon puolustussiniviivalla ja Ryan Lasch sekä Lars Bryggman juonivat karsintasarjan avausmaalin.
Toisessa erässä Joona Kumpula karkasi jäähynsä jälkeen yksin läpi ja upotti kiekon kasvattajaseuransa verkkoon.
Pelicans teki myös toisessa erässä kaksi maalia, mutta erän puhuttavimmaksi tilanteeksi nousi Jokereiden Samuel Salosen ulosajo, kun hän taklasi Laschia päähän.
1:22
Neljännen takaiskun jälkeen Jokerit vaihto maalivahtia ja Sisu Heikkerin korvasi Henri Risikko. Risikkokin joutui päätöserässä taipumaan, kun Lasch kruunasi loppulukemiksi 5–0.
Karsintasarja jatkuu torstaina Helsingillä.