Pentagon keskeyttää Suomenkin ostamien F35-hävittäjien toimittamisen – koneesta löytyi kiinalaisvalmisteinen osa

2:41imgF-35-hävittäjät jylisivät kesäkuussa Porissa: Tältä näyttää Suomen uusi hävittäjähankinta
Julkaistu 08.09.2022 10:23
Toimittajan kuva
Hanna Vaittinen

hanna.vaittinen@mtv.fi

Yhdysvaltain puolustusministeriö Pentagon keskeyttää väliaikaisesti Lockheed Martin F-35-hävittäjien toimittamisen. Kyse on samasta hävittäjämallista, jota Suomikin on Yhdysvalloilta ostanut.

Pentagonin mukaan keskeytys johtuu hävittäjän osasta, jonka metalliseos on valmistettu Kiinassa. Se rikkoo liittovaltion puolustustarvikkeiden hankintasäännöksiä.

Pentagonin mukaan metalliseosta sisältävä magneetti on osa virtajärjestelmää, eikä siitä muodostu turvallisuusuhkaa.

Lockheed Martinin mukaan magneetin kautta ei ole ollut mahdollisuutta nähdä tai välittää mitään arkaluontoista tietoa.

– Olemme varmistaneet, ettei magneetin kautta voida välittää mitään informaatiota, puolustusministeriön tiedottaja Russ Goemaere sanoo CNN:n mukaan.

Tilanne ei vaikuta jo toimitettuihin ja käytössä oleviin F35-hävittäjiin. Pentagonin mukaan hävittäjien valmistaja on jo löytänyt vaihtoehtoisen metalliseoksen toimittajan tulevia toimituksia varten.

Tuoreimmat aiheesta

Hävittäjät