Poliisi: Ylöjärven epäiltyä yliajoa edelsi riita grillillä

1:31imgTältä rikospaikalla näytti tekoa seuranneena aamuna.
Julkaistu 24.02.2025 11:57

MTV UUTISET – STT

Ylöjärven yliajosta epäillyllä oli ollut riitaa tapahtumapaikkaa lähellä olevalla grillillä ennen yliajoa, kertoo Sisä-Suomen poliisi

Riita vaikuttaa poliisin mukaan olleen motiivina yliajolle.

Epäilty törmäsi autolla kahteen henkilöön sekä yhteen autoon, jonka jälkeen hän poistui paikalta. Yksi henkilö ehti väistää. Poliisin käsityksen mukaan epäilty ei tuntenut uhreja entuudestaan.

Sisä-Suomen poliisi kertoi lauantaina, että epäilty on iältään noin 20–30-vuotias mies. Epäiltyä ei saatu tapahtumapaikalta kiinni, mutta poliisi tavoitti hänet melko pian Ylöjärveltä teossa käytetystä ajoneuvosta saatujen tunnisteiden perusteella.

Mies vangittiin sunnuntaina epäiltynä kolmesta tapon yrityksestä, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä rattijuopumuksesta. Hänet vangittiin todennäköisin syin rikoksista epäiltynä, joka on vahvempi vangitsemisperuste kuin syytä epäillä -peruste.

Poliisin mukaan päälleajon uhreilla ei ole hengenvaaraa. Kaksi henkilöä vietiin tapahtumapaikalta sairaalaan. Poliisi ei yksilöi tarkemmin heidän saamiaan vammoja salassa pidettäviin terveystietoihin vedoten.

Epäilty yliajo tapahtui lauantain vastaisena yönä kello kolmen ja neljän välillä lähellä Pelikaani-Grilliä, joka sijaitsee Mikkolantiellä Ylöjärven keskustassa.

Poliisi pyytää edelleen mahdollisia silminnäkijöitä sekä autoa väistämään joutuneita henkilöitä kertomaan poliisille havainnoistaan osoitteeseen vihjeet.sisa-suomi@poliisi.fi.

Lue lisää: 

Ylöjärven yliajoista epäilty vangittiin – epäillään kolmesta tapon yrityksestä

Autoilija ajoi ihmisten päälle Ylöjärvellä – epäillään kolmesta tapon yrityksestä

Tuoreimmat aiheesta

Ylöjärvi